Mada je, bar u slučaju Kanade, razlika u vremenu provedenom na otvorenom samo 15 minuta, znanstvenici upozoravaju da na duže staze, to čini djecu iz vrtića podložnijom pretilosti i razvijanju loših navika.
“Svaki trenutak više proveden vani znači i zdravije dijete,” objašnjava Sarah Carsley sa Sveučilišta u Torontu, koja je vodila ovu studiju, u koju je dosad uključeno 2800 djece.
Djeca su praćena u uzrastu od prve do četvrte godine, a roditelji su zamoljeni da izvještavaju o tome koliko su njihova djeca svakog dana boravila vani, kako u vrtiću, tako i kod kuće. Prosječno vrijeme koje su mališani u vrtiću proveli vani je 45 minuta, dok su djeca koja ostaju kod kuće svakodnevno izlazila na sat vremena.
I ranija istraživanja su pokazala da djeca u vrtiću puno vremena provode sjedeći, što jako brine stručnjake. Njihova preporuka je da djeca u uzrastu od dvije do četiri godine budu tjelesno aktivna bar 180 minuta dnevno, a da nakon pete godine najmanje 60 minuta dnevno moraju provesti vani.
Ovako, s nedovoljnom tjelesnom aktivnošću, djeca samo mogu očekivati zdravstvene probleme kad porastu, zabrinuti su stručnjaci.
Carsley poziva roditelje da za svoju djecu stvore sigurna mjesta na otvorenom kako bi ona mogla istraživati, vježbati i igrati se što više, kao i da vikendom cijela obitelj vrijeme provodi u zajedničkim aktivnostima van kuće.
Izvor: Global News Canada
Foto; Profimedia
Treba li u bebinu hranu dodavati sol i šećer? Pedijatrica savjetuje što kad beba odbija namirnice
Dr. Rajović otkrio koji su školski predmeti najvažniji za djecu: Razvoj potiče i aktivnost koje se mnogi srame
Evo što trebate znati ako vaše dijete želi obojiti kosu
15 fotografija slavnih roditelja koji ljube svoju djecu u usta
Oprez, roditelji! Ovo su teške posljedice djece koja se osjećaju kao 'gubitnički brat ili sestra'