Strah od odvajanja
Najčešće se pojavljuje kada djeca pođu u vrtić ili školu, no trebao bi prestati unutar šest do osam tjedana od pojavljivanja. Strah od odvajanja u kombinaciji sa strahom od mraka i čežnjom za domom uobičajen je i kod starije djece. Prije svega ako roditelji navečer izlaze van, a djeca trebaju prenoćiti u stranom okruženju.
Savjeti za roditelje:
Kada odlazite po dijete, budite točni. Noću ne ostavljajte dijete samo, a prije desete godine ne duže od dva sata poslijepodne. Pobrinite se da dijete dobije nježnog baby-sittera.
Noćni strah
Tu spadaju strah od mraka, čudovišta i provalnika, strah od spavanja te noćno buđenje zbog loših snova. Prije svega su pogođena djeca u dobi između tri i sedam godina koja većinom imaju bujnu maštu, ali i koja već shvaćaju da su određene opasnosti realne – i to ne samo u njihovim predodžbama.
Savjeti za roditelje:
Dijete bi trebalo mirno i opušteno tonuti u san. Ostavite vrata otvorena, a neko malo svjetlo upaljeno dok dijete ne zaspi. Uklonite zastore koji bacaju sjene. Pojasnite šumove koji djeci mogu djelovati jezivima.
Strah od škole
Strah od škole često ide ruku pod ruku sa strahom od odvajanja i najčešće se pojavljuje u osnovnoj školi i na prijelazu u srednju školu. On većinom nestaje nakon dva do tri tjedna.
Savjeti za roditelje:
Održavajte bliske kontakte sa školom, drugim učenicima i profesorima. Angažirajte se oko školskih priredaba. Tako će dijete steći povjerenje i naučiti podnositi odvajanje.
Strah od insekata
Strah ili pretjerana nesklonost koji se javljaju pri pogledu na pauke, crve i sl. s jedne se strane mogu pripisati pretjeranoj čistoći, a s druge, pričama koje izazivaju strah. Često se ti strahovi javljaju s početkom puberteta. Oni ukazuju na buđenje seksualnih osjećaja.
Savjeti za roditelje:
Nemojte se tome rugati, ali i ne dopustite da djevojke u pubertetu, najčešće u društvu, instrumentaliziraju svoj strah od pauka te tako skrenu na sebe pažnju. Objasnite im značenje i ulogu kukaca u prirodi i recite im da se s njima mora živjeti.
Strah od (kućnih) životinja
Ako mu ne prethodi neko loše iskustvo, korjene ovog straha treba tražiti u vlastitim agresivnim pobudama.
Savjeti za roditelje:
Dajte djetetu priliku da se izdivlja i da se tu i tamo otkači. Objasnite mu kako se treba ponašati prema nepoznatim životinjama. Posjetite zoološki vrt s mladim životinjama koje djeca mogu milovati. Nemojte ih nikada prisiljavati na to da ih miluju.
Strah od samostalnosti i grešaka
Javlja se kod aktivnosti koje zahtijevaju vlastitu odgovornost i jaku volju i mora se promatrati kao strah od natjecanja i ispita. Dolazi sa narušenom koncentracijom i čestim provalama osjećaja poput onog „Mrzim sport!“.
Savjeti za roditelje:
Ostanite opušteni i nemojte previšezaštititi svoje dijete. Odustanite od pretjeranih očekivanja, dijete kritizirajte i grdite ga što je moguće rjeđe, ali i nemojte dopustiti da se ono stalno izvlači. Kod straha od ispita od velike su pomoći tehnike opuštanja poput autogenog treninga i joge.
Strah od bolesti i smrti
Većinom se pojavljuje u osnovnoškolskoj dobi i uvijek se prati kod djece čiji su roditelji bolesni ili stalno poboljevaju i pesimistični su.
Savjeti za roditelje:
Pokušajte ostati optimistični. Djetetu je potreban vaš optimizam, kako bi se postavilo prema životu. Ako nemate neku organsku bolest potražite pomoć psihoterapeuta.
Strah od vode
Često se prati nakon teških trudnoća i/ili poroda, a nekada je i posljedica krivog pristupa fenomenu vode. („Ne cirkusiraj, nije tako duboko!“)
Savjeti za roditelje:
U vodi uvijek vrijedi pravilo bez prisile. Pustite da dijete samo odredi tempo kojim će se približiti ovom elementu.
Strah od krvi i liječnika
Većinom se pojavljuje nakon neke nesreće ili oboljenja i nestaje kad dijete opet ozdravi.
Savjeti za roditelje:
Utješite svoje dijete, budite mu pri ruci, no ne postupajte s njime pretjeranooprezno. Smatrajte da je u stanju izdržati i neku tjelesnu nelagodu.
Strah od rastave roditelja
Djeca pate kada zajedno s roditeljima proživljavaju stalne svađe i kada osjete da među roditeljima vlada tiha misa.
Savjeti za roditelje:
Zatvorite vrata kada dođe do rasprava između vas i partnera i obavijestite dijete kada ste se ponovno pomirili. (Ono to ne može samo znati.) Prilikom pomirenja i dalje se pokušajte zajedno nježno i odgovorno ophoditi s djetetom.
Strah od prirodnih katastrofa
Pojavljuje se najčešće prilikom nevremena.
Savjeti za roditelje:
Recite svome djetetu da ćete ga zaštititi. Ne ostavljajte ga samoga. Uzmite ga u naručje i pobrinite se za ugodnu atmosferu dok nevrijeme ne prođe.
Strah od rata i nasilja
Nažalost ovaj strah se sve češće promatra i može se pripisati realnoj opasnosti, kao i činjenici da djeca preko televizije saznaju o svakoj krizi i svakom terorističkom činu.
Sajeti za roditelje:
Za djecu mlađu od deset godina nisu prikladne informativne emisije. Niti ikakvi zabrinuti razgovori o političkim krizama i političkoj situaciji. Ako vas pitaju, objasnite kratko i objektivno što je to tenk i slično. Umirite svoje dijete: u srednjoj Europi opasnost od izbijanja rata je stvarno mala.
Strah od budućnosti
Ovaj strah pogađa djecu koja su na početku puberteta i ne odražava se štetno samo na školu. Česte posljedice su: zlouporaba nezdravih proizvoda i konzumacija droga.
Savjeti za roditelje:
Pobrinite se da vaš tinejdžer stekne povjerenje u vlastite sposobnosti uz pomoć kojeg će puno toga samostalno napraviti, dovoljno se kretati i socijalizirati se te se angažirati u ekološkim i političkim grupama za mlade.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti