Roditelji žele odgajati djecu koja odrastaju u sposobne, samouvjerene ljude, spremne za osvajanje svijeta, ali ponekad je lakše samo činiti stvari za njih nego se nositi s kuknjavom ili neredom. Često se postavlja pitanje kako najbolje odgojiti neovisno dijete, a da pritom ne otežamo vlastiti život.
Zapravo postoje strategije za odgoj neovisnog djeteta, a to je postupan, namjeran proces koji počinje puno ranije nego što mislite. Podizanje neovisnog djeteta znači dati mu alate da rade stvari za sebe, dok ste i dalje njihovo sigurno mjesto, navodi Mom.
Ovo je šest savjeta koje možete iskoristiti kako biste mu pokazali da vas ne treba za sve, ali i dalje ga bodrite.
1. Vjerujte svom djetetu, čak i kad je malo
Kad razmišljate o samostalnom djetetu, možda vam na pamet padne slika učenika koji sam ide u školu ili tinejdžera koji odlazi na svoj prvi posao. Ali poticanje neovisnosti počinje puno prije nego što vaše dijete počne sve raditi samo. Zapravo, bebe i mala djeca sposobni su za više nego što mnogi odrasli misle.
Prvi korak u odgoju neovisnosne djece je prilagođavanje vašeg načina razmišljanja. Vjerujte da je vaše dijete ili beba sposobno što god zamisli i gledajte kako cvjeta pred vašim očima.
2. Neka se bori
Ovo je malo teško. Bolno je gledati svoje dijete kako se frustrira dok pokušava sagraditi Lego toranj ili pronalazi način kako otvoriti svoju vrećicu grickalica. Ali evo u čemu je stvar: borba uči djecu otpornosti. Ako mi uskočimo i sve popravimo, oni nikada neće dobiti priliku riješiti problem ili naučiti vjerovati sebi.
Umjesto toga, isprobajte pristup "čekaj i gledaj". Budite u blizini za emocionalnu podršku, ali pustite svoje dijete da samostalno rješava izazove (primjerene dobi). Ako samo malo odstupite, pokazujete svom djetetu da vjerujete u njega. A vaše povjerenje ih uči da vjeruju u sebe.
3. Dajte mu stvarne odgovornosti
Budimo realni, obično je brže ako to sami napraviti. Bilo da se radi o pakiranju ručka, slaganju odjeće ili odlaganju namirnica, potrebno je strpljenje kako biste dopustili djeci da pomognu. Ali ti svakodnevni zadaci su mjesto gdje se gradi neovisnost.
Da, jabuke bi mogle završiti na krivom mjestu, a čarape mogu biti rasparene. Ali dopuštanje djeci da sudjeluju u obiteljskom stvara im osjećaj važnosti. Također ih uči praktičnim životnim vještinama koje će zauvijek nositi sa sobom. A iskreno? Ima nešto stvarno slatko u gledanju vlastitog djeteta koje blista od ponosa zbog "dobro" obavljenog posla.
4. Budite vodič, a ne popravljač
Kad vaše dijete naiđe na prepreku, poput zaboravljanja svoje boce s vodom ili sukoba s prijateljem, primamljivo je da to želite popraviti. Ali naučite ih kako razmišljati o problemima puno je moćnije. Oduprite se porivu da uskočite i umjesto toga postavite usmjeravajuća pitanja poput: "Što misliš da možeš učiniti u vezi s tim?" ili "Jesi li već imao sličan problem? Što si naučio?"
To ih uči da se prvo oslone na vlastito razmišljanje. I vjerujte nam, obično su snalažljiviji nego što mislimo.
5. Modelirajte kako izgleda neovisnost
Naša djeca nas uvijek gledaju, čak i kad mislimo da ne. Ako nas vide kako samouvjereno isprobavamo nove stvari, donosimo odluke i učimo na svojim pogreškama, vjerojatnije je da će i oni učiniti isto.
Neka vas čuju kako kažete: "Nikad prije nisam ovo radila, ali ću pokušati" ili "Pogriješila sam, ali sam nešto naučila". Normalizira rast, trud i prihvaćanje nesavršenosti, a to sve bitni sastojci za neovisnost.
Kad vide da se nosite sa svakodnevnim životom s povjerenjem i fleksibilnošću, naučit će da i oni to mogu. Stoga se nemojte bojati dopustiti im da vas ponekad vide kako se mučite, to ih uči da je pokušati, ne uspjeti i ponovno pokušati sasvim normalno.
6. Nastavite poticati povezanost
Neosivnost ne znači da vas vaše dijete nikada neće trebati. To samo znači da mogu sami podnijeti više jer znaju da ste vi njihova sigurna zona. Samostalna djeca i dalje žele vaše zagrljaje, savjete i vašu prisutnost. Razlika je u tome što oni neće ovisiti o vama da učinite sve za njih.
Evo prekrasnog paradoksa: što se vaše dijete s vama osjeća povezanijim i sigurnijim, to će postati neovisnije. Djecu ne treba odgurivati da stoje sama - trebaju znati da ste tu i bodrite ih u pozadini. Dakle, ponudite puno ohrabrenja. Dajte im do znanja da im vjerujete, čak i kada stvari ne idu glatko.
Neovisnost najbolje raste u vrtu ljubavi i podrške.
Marijana Mikulić: Naš školski i odgojni sustav u potpunosti je neprijateljski posložen prema svima koji su drugačiji
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza