Tantrumi ili ispadi bijesa djece ranog uzrasta nikada nisu zabavni i često se događaju u najnezgodnijem mogućem trenutku, dok ste na javnom mjestu, a s njima nije lako izboriti se. Štoviše, stručnjaci savjetuju roditeljima da jednostavnu pričekaju da ispad bijesa prođe i potrude se okružiti dijete kako bi bilo sigurno te puno podrške i razumijevanja. 

Temper tantrum je izraz frustracije malog djeteta zbog ograničenja ili bijesa zato što nešto ne može biti kako ono želi. Ako dijete ne može nešto smisliti, završiti zadatak ili pronaći riječ kako bi izrazilo svoje osjećaje, frustracija može izazvati navalu emocija, a to rezultira ispadom bijesa. 

Rješenje za tantrume

Svaki roditelje koji se susreo s ovim situacijama ima neke trikove koje pomažu mališanima da izbjegnu ili prekinu tantrum. Mama i influencerica Alivia Cromartie otkrila je kako smiriti ispad bijesa

Ona je objavila video na kojem njezina 18-mjesečna kćer plače, nakon čega Alivia počinje trčati po prostoriji. Djevojčici se odjednom promijenilo rasploženje i prasnula je u smijeh dok je promatrala mamu kako juri po kući. 

"Djeluje svaki put", napisala je Alivia. 

Ovaj neobičan trik, ipak, nije nešto što je znanstveno dokazano kao efikasno, ali se uklapa u savjete za skretanje djetetove pažnje pa možda vrijedi isprobati. 

Trebaju li se roditelji brinuti zbog ispada bijesa?

Iako je svakom roditelju teško u ovim situacijama, dr. Jasmina Zafar kaže da ispadi bijesa nisu razlog za brigu te objašnjava o čemu se radi kada se dijete tako ponaša.

"Prvo što uvijek kažem je da nije strašno, bilo da dijete vrišti, viče, grize, gura. Prvo na što uvijek podsjetim roditelje je da se dijete uz njih osjeća sigurno, da može izraziti svoje osjećaje", kaže liječnica, ističući da djetetu u tom trenutku nešto treba.

Dijete se nosi s velikim emocijama koje ne zna izraziti

Loše ponašanje djeteta znači da ono jednostavno još nije naučilo na pravi način izražavati svoje osjećaje.

"Mozak se razvija s godinama pa ponekad nisu u stanju izraziti sve te emocije, poput nesigurnosti. Tada nisu ni sigurni što osjećaju", ističe liječnica.

Kaže da je to na roditeljima.

“Naš je posao pomoći im da se nose s tim osjećajima kako bi bolje razumjeli sebe i svoje ponašanje", navela je. 

Kako ćemo se nositi s tim epizodama uvelike ovisi o tome kako će se dijete ponašati.

"Drugo što roditeljima govorim je da budu mirni. Svjestan sam da je to jako teško, pogotovo ako ste i sami u tom trenutku umorni, gladni, zabrinuti. No, ako počnete vikati na njih, kažnjavati ih i prijetiti to neće popraviti situaciju. Samo ćete skrenuti misli s glavnog problema", zaključila je.