Sloga, ljubav, poštovanje i bliskost nisu samo ideali kojima težimo u braku, već svakodnevica koja bi trebala biti normalna za zdravu obitelj.
Kakav odnos gradite prema svom mužu ili ženi pravi je primjer vašoj djeci kako se trebaju ponašati prema drugim ljudima u svom okruženju. Način na koji komunicirate, čemu težite, koliko poštovanja i razumijevanja pokazujete prema supružniku, prati djecu u svakom odnosu koji uspostave od vrtićke dobi do odrasle dobi, piše Yumama.
1. Poštovanje i isprike
Nezdravi ego uništio je mnoge brakove. Uspješan brak zahtijeva da se supružnici međusobno poštuju, što znači naučiti se ispričati kada ste u krivu. Kada djeca vide da odnosom njihovih roditelja ne dominira ego ili sindrom "ja sam zadnji", uče poštovati vlastitu braću, sestre i prijatelje. Ispričavanje (kada je prikladno) nije slabost, već snaga samouvjerene osobe.
2. Privrženost i bliskost
Kako brak postaje preplavljen životnim obavezama - poslom, djecom, karijerom, financijama, brigom za ostarjele roditelje i drugim osobnim i obiteljskim obavezama - parovi često počnu zaboravljati cijeniti jedno drugo. Zaboravljaju se ponovno povezati i odvojiti vrijeme za sebe, biti zahvalni i prestati jedno drugom govoriti "hvala".
Djeca trebaju vidjeti kako njihovi roditelji pokazuju naklonost i poštovanje kroz lijepe riječi, komplimente te promišljene i lijepe postupke. To djecu uči važnosti zahvalnosti i potiče ih da nađu načine da cijene svoje prijatelje i obitelj.
3. Kako trebamo podijeliti odgovornosti
Brak je kao tango...partneri moraju voditi, pratiti, zbližavati se ali i opet udaljavati kako bi svima ostavili prostora. Snažan brak pokazuje te kvalitete dijeljenja i timskog rada, a djeca uče te vještine rano u životu kada vide svoje roditelje kako na odgovarajući način dijele dobro i teško u kućanstvu.
4. Rješavanje sporova
Imati različita mišljenja normalno je u svakoj vezi, ali igra ključnu ulogu u kontekstu braka. Kad djeca vide da im roditelji prilaze i s poštovanjem rješavaju te nesuglasice, uče da se one mogu riješiti bez vike, vrištanja, udaranja ili zlobe.
Djeca uče važnost empatije i pažnje prema potrebama i gledištu druge osobe. Kroz iskustvo roditelja u rješavanju sukoba djeca uče da su nesuglasice normalne, neizbježne, ali da se mogu riješiti na siguran, konstruktivan i zdrav način.
5. Postavljanje ciljeva i planiranje
Tvrtke nisu jedine koje imaju ciljeve; a obitelji koje gledaju u budućnost imaju ih. Kao roditelj, dio vaše odgovornosti je pomoći djeci da cijene ulaganje u buduću kvalitetu života koju obitelj želi imati.
To posebno znači postizanje i dijeljenje ciljeva vezanih uz zdravlje, karijeru, financije, zabavu, duhovne potrebe itd. Kako si možemo priuštiti novi automobil? Gdje možemo ići na sljedeći odmor? Kako možemo biti zdraviji kao obitelj? Ispravno uključivanje vaše djece u postavljanje i postizanje ciljeva kao obitelji potiče ih da poštuju plodove vašeg truda.
6. Humor
Smijeh povezuje ljude i kaže se da "nikada ne možemo istinski voljeti nekoga s kim se nikada ne smijemo". Humor u braku stvara ugodna sjećanja, briše loša i pojačava emocionalnu intimnost braka sebe, pa čak i jedni prema drugima, vaša djeca nauče vidjeti život pozitivnije. Snažno povezan sa srećom i radošću, humor jača obiteljske veze i ovi "smiješni događaji i sjećanja" prepričavat će se na obiteljskim okupljanjima i uvijek nasmijavati godinama. doći.
Izvor: Yumama
4 faze tibetanskog odgoja: Do 5. godine s djecom razgovarajte kao da su kraljevi, do 10. robovi, do 15. ravnopravni
Kako izgleda nekada najljepša djevojčica na svijetu
Recenzija animiranog filma: 'Divlji robot' uči djecu o odrastanju, snalažljivosti, ustrajnosti i razvoju emocija
Recenzija filma: Je li najnoviji film o Bubimiru prikladan za djecu?
Znakovi ovisnosti o internetu i posljedice za djecu: 4 savjeta kako roditelji mogu pomoći