Kralj ljeta je i bliži se početak nove školske godine, a većina obitelji je već obavila godišnje odmore, putovanja i boravak na moru. Još su dva puna tjedna do povratka u školske klupe, a djeca se sve više žale da im je dosadno. 

O dosadi možemo razmišljati kao o nekoj vrsti praznog platna: nema se što vidjeti, ali mogućnosti su beskrajne, pogotovo kad su djeca u pitanju. „Dosada je, s jedne strane, nedostatak stimulacije ili uzbuđenja u interesu ili angažmanu. S druge strane, dosada je prostor za naš mozak; to je mjesto slobode i otvorenosti gdje mozak ima vremena podivljati i opustiti se”, rekao je za HuffPost Eric Mill, licencirani bračni i obiteljski terapeut.

Dosada može biti "uzrokovana nedostatkom stimulacije ili prolaznim osjećajem iscrpljenosti - osjećajem bezvoljnosti ili letargije", rekla je za HuffPost Susan Barchers, psihologinja i predsjednica obrazovnog savjetodavnog odbora u Lingokidsu.

"Većina dosade koju doživljavaju djeca ili tinejdžeri je situacijska, stanje koje se može poboljšati aktivnošću, vježbom, dubokim razmišljanjem, meditacijom ili jednostavno promjenom tempa", kaže Barchers. Drugim riječima, djeca se obično mogu osloboditi dosade tako što im se jednostavno odvuče pažnja. Rečeno im je da pospreme svoju sobu može im dati motivaciju da učine nešto, bilo što drugo.

Kako dosada koristi djeci?

Kada pomislimo na dosadu, obično pomislimo na neugodno stanje, ali kada se dobro iskoristi, ono vodi do smislenog kraja.

„Mnogi od nas imaju lijepa sjećanja na ljuljanje u visećoj mreži, buljenje u oblake, zabavu na igralištu ili vožnju bicikla kada nam misli odlutaju ili se okrenu budućnosti. Ti trenuci tišine mogu dovesti do samorefleksije, svježih ideja, kreativnosti ili rješenja problema koji muči", kaže Barchers.

Dosada može potaknuti kreativne ideje. Daje našim umovima prostora za "rast... vrijeme za stvaranje novih veza, razmišljanje o stvarima na nove načine, umjesto da hodamo putem koji nam je zacrtan", kaže Mill.

Dosadu možemo vidjeti i kao vrijeme odmora za naš mozak. “Dosada daje mozgovima naše djece priliku da predahnu, udahnu, odlutaju, zastanu na trenutak i uspore”, rekao je Mill. Dosada, kao i san, našem mozgu daje priliku da obradi i integrira nove informacije.

"Primamo i integriramo nove ideje, učvršćujući nove neuralne putove", objasnio je Mill. Trik je u tome da pustimo svoje misli da lutaju umjesto da se odmah okrenemo telefonima kada nam je dosadno.

"Dosada vas tjera da svoje vrijeme ispunite produktivnije", kaže Barchers. Na primjer, dosada na poslu može motivirati odraslu osobu da potraži posao koji će je više ispunjavati. Dijete odluči pogledati je li prijatelj iz susjedstva u blizini da se igra. “Dosada vas podsjeća da radite nešto što volite i u čemu uživate”, kaže Barchers.

Naučiti tolerirati skromniju količinu dosade također je osnovna životna vještina, ona koja stvari poput škole i kućnih poslova čini mogućima, rekao je Mill. "To je put do tolerancije frustracije", objasnio je, koji će djeca morati razviti kako bi ispunila svoje ciljeve.

"Djeca moraju biti u stanju prevladati dosadu kako bi zadovoljila vlastite potrebe." Ovo je ključ odrastanja", rekao je Mill.

Dosada može biti simptom depresije

Naravno, dosada ima stvarnih nedostataka. Stvari koje djeca rade iz zabave nisu uvijek pozitivne, a njihove mogućnosti obično diktira okolina. Nemaju sva djeca dvorište ili sigurno okruženje za igru, a nekima nedostaje prisutnost brižne odrasle osobe koja bi ih vodila prema odgovarajućim aktivnostima.

"Društvenoekonomski status i uključenost roditelja igraju veliku ulogu u dosadi i angažmanu te na kraju mentalnom zdravlju djece tijekom ljeta", rekla je za HuffPost Sabrina Nasta, terapeutkinja s Floride.

„Ljeto je puno prekrasnih iskustava za djecu koja imaju resurse, pristup drugoj djeci, kampove, koja odlaze kod bake i djeda na selo, igraju se s prijateljima vani i imaju pažnju roditelja tijekom praznika. "Ali za djecu kojoj nedostaju te stvari, ljeto može biti vrijeme kada su društveno izoliranija i podložnija depresiji, pa čak i nezdravom ponašanju i navikama", rekla je Nasta. Barchers je primijetio da kronična dosada može biti simptom depresije.

Zašto je dosada važna za razvoj djeteta
Shutterstock 

Roditelj često kaže djetetu: "Nađi nešto raditi!", što zvuči sasvim razumno. Ali roditelji se često jako trude dati djeci ideje za istraživanje njihove dosade. Mogu postaviti digitalne uređaje da se isključe u određeno vrijeme i držati stvari poput knjiga za prvi razred, umjetničkog pribora i hladnjaka punog grickalica na dohvat ruke djeci.

A ponekad samo suočavanje djeteta s dosadom, koja nije prikrivena buljenjem u ekrane, daje mu priliku da se pobrine za sebe, pronađe način da se zabavi, igra ili napokon izađe van.

Kako roditelji mogu pomoći u prevladavanju dosade?

Današnji roditelji moraju prevladati veliki izazov kada treba pomoći djeci u borbi protiv dosade: udaljiti ih od ekrana.

"Zasloni su dizajnirani da uhvate dosadu", rekao je Mill. "Algoritam", objasnio je, "stalno pokušava privući vašu pozornost iznova i iznova." S vremenom, ovo natjecanje za našu pažnju smanjuje našu sposobnost da nam se dosađujemo i da budemo prisutni", objasnio je Mill. Dakle, ne samo da djeca trebaju našu pomoć da ugase ekran, već će im trebati i podrška u učenju toleriranja nastale dosade.

Evo nekoliko stvari koje roditelji mogu učiniti kako bi pomogli djeci da prežive dosadu:

  • Postavite svoje uređaje na ograničenja vremena korištenja. Na ovaj način, umjesto da morate uvjeravati svoje dijete da isključi svoj uređaj, on će se automatski isključiti.
  • Držite se pravila da ekrane držite podalje od stola za večeru (kako biste potaknuli razgovor) i spavaće sobe (kako biste potaknuli zdrav san). Ono što je najvažnije, roditelji se također moraju pridržavati ovih pravila i skloniti svoje telefone.
  • Isplanirajte prilike za djecu da iskuse dosadu planirajući vrijeme bez ekrana. Barchers predlaže obiteljski sastanak kako bi razgovarali o tome kako ćete svi provesti svoje slobodno vrijeme.
  • Objasnite da su ekrani izazov za sve. "Dajte im do znanja da su zasloni dizajnirani tako da ih je teško odložiti." Stoga je otpor ograničavanju vremena ispred ekrana normalan. Podijelite s njima kako osjećate istu privlačnost", kaže Mill.
  • Izvodite djecu što je više moguće vani. "Najbolje mjesto za otpuštanje dosade je vani, gdje ima puno zanimljivih stvari", kaže Mill.
  • Razgovarajte o dosadi. Priznajte da ju je teško tolerirati i smislite kako se nositi s vlastitom dosadom. Mill predlaže da kažete nešto poput: Ovo je škakljivo, ali pronaći ću način da prođem kroz to. Dosada je teška i dobra u isto vrijeme. Da vidimo, možda izađemo van i igramo se loptom ili možda malo crtamo.”
  • Bavite se "sporim hobijem", poput promatranja ptica ili slaganja slagalica, u koje možete uključiti svoju djecu.
  • Ponudite nekoliko općenitih prijedloga, poput "pročitaj knjigu" ili omiljeni roditeljski "pospremi svoju sobu". Međutim, "jasno dajte do znanja da je rješavanje problema dosade na djetetu", kaže Barchers.