Ako se kod djeteta primijete teškoće u socijalnom funkcioniranju i interakciji s drugom djecom, nerazvijen govor i komunikaciju, nezainteresiranost za aktivnosti tipične za svoje vršnjake, kao i neuobičajeno ponašanje, stručnjaci najčešće posumnjaju na autizam. Ova djeca imaju posebnu rutinu, kao da žive u nekom svom svijetu i svaku promjenu prihvaćaju teško.

Ako odgajate dijete s autizmom, postoji nekoliko stvari koje nikako ne biste smjeli raditi, piše portal "Child Residential Treatment".

1. Nemojte mu davati komplicirane zadatke

Budite konkretni, izravni i precizni o tome što želite da on učini. Umjesto da kažete "Kanta za smeće je puna", recite "Molim te, iznesi smeće van". Govorite jasno i mislite točno ono što kažete. Ne očekujte od njega da “čita između redaka”.

2. Nemojte odjednom mijenjati njegovu rutinu

Nagle promjene u rutini dovode do eskalacije autizma. Ako nakon ovoga počne vikati, to je slom, a ne ljutnja. Na primjer, ako autistično dijete ima naviku igrati se sat vremena svake večeri prije spavanja, nemojte očekivati ​​niti ga prisiljavati da napravi iznimku od ovog "pravila", bez obzira na sve. Ono to ne razumije, a kada mu promijenite rutinu, samo pogoršavate.

Dijete s autizmom uči
Shutterstock 

3. Ne zaustavljajte ga kada reagira burno

Vikanje, ponavljanje riječi i druge vrste "čudnog" ponašanja uglavnom su bezopasne, koliko god se činile neugodne. Takvi "ispadi" obično pomažu autističnom djetetu da se nosi sa svijetom oko sebe, a njihovo zaustavljanje ima negativne posljedice. Ako ne ozljeđuju sebe i druge, ne ruše ništa i ne uništavaju imovinu, onda ih ne treba prekidati. Trebali biste osigurati da se osjećaju slobodno, bez osuđivanja i ograničenja.

4. Ne ostavljajte ga predugo bez nadzora

Ne morate ga “držati u staklenom zvonu”, ali morate biti sigurni da se neće ozlijediti igrajući se, primjerice, električnim kabelima. Pronađite mjeru. Međutim, kako odrasta, željet će biti samostalniji, a ne biti toliko u vašoj prisutnosti. Ni u kojem slučaju nemojte micati vrata s njegove sobe, treba mu privatnost. Neka vam pokaže koliko mu je nadzora potrebno.

5. Nemojte koristiti jednu tehniku ​​učenja

Autistična djeca najbolje uče kada su im uključena sva osjetila, kada vide, čuju, osjećaju... Čitajte im knjige, lijepite, sjeckajte, koristite mirisne flomastere - miješajte tehnike učenja.

6. Ne pokušavajte ga disciplinirati ili voditi teške razgovore kada ima "napadaj"

To će vam jako teško pasti i morate ga pustiti da se "resetira", da regulira svoje ponašanje i ponovno uđe u svoju "sigurnu zonu". Kada se smije, razgovarajte o njegovom ponašanju i zajedno pronađite tehnike koje će vam pomoći da ga kontrolirate sljedeći put.

7. Ne prisiljavajte ga da jede hranu koju ne voli

Također, nikada ga ne smijete nagraditi ako pojede sve s tanjura, niti ga kažnjavati hranom. Neka se igra s hranom (ako želi) ili jede na svoj način, čak i ako to nije društveno prihvatljivo. To će mu omogućiti da se hrani na način koji mu najviše odgovara.

Ako ga nagradite što sve pojede, stvorit ćete mu refleks da jede i kad nije gladno, što može izazvati želučane probleme i nelagodu. Nagrađivanje i/ili kažnjavanje dovodi do toga da svoju vrijednost povezuju s hranom, tj.: "Voli me samo kad ovo jedem, čak i ako mi je muka".