Prijelaz u odraslu dob oduvijek je bio izazov, ali današnjoj djeci teže je nego što je bilo nama, a suočavaju se sa svakojakim izazovima. Tinejdžeri odrastaju u vrijeme visokih troškova života te složenim financijama, navodi Jennifer Seitz, certificirana instruktorica financijskog obrazovanja i direktorica obrazovanja u Greenlightu.
Istraživanje iz 2025. godine je otkrilo da čak 50% roditelja u SAD-u plaća za potrebe svoje odrasle djece, izdvajajući u prosjeku više od 1474 dolara mjesečno. Iako su mnogi roditelji sretni pomoći kada se njihova djeca suočavaju s financijskom krizom, kontinuirano uzdržavanje njihove odrasle djece nije održivo za većinu roditelja, posebno kada planiramo vlastiti život i mirovinu.
Sve je to razlog zašto je podučavanje financijske pismenosti naših tinejdžera i mladih odraslih važnije nego ikad.
"Rano izlaganje upravljanju novcem pomaže tinejdžerima prije nego što donesu velike financijske odluke, poput toga hoće li uzeti studentski kredit, raditi ljetni posao ili kupiti svoj prvi automobil", napominje Seitz za Parents. Ipak, prema nedavnom istraživanju Greenlighta, iako je podučavanje financijske pismenosti prioritet za roditelje, roditelji je također smatraju najtežom životnom vještinom za podučavanje svoje djece.
Zato je važno poslušati savjete stručnjaka kako podučiti tinejdžere vještinama financijske pismenosti.
7 pametnih načina za odgoj financijski sposobnog tinejdžera
Odgoj financijski neovisnijih tinejdžera znači ponuditi im praktične alate, pomoći im da steknu praksu u stvarnom životu i podučiti ih važnim financijskim konceptima. Evo sedam savjeta o financijskoj pismenosti od stručnjaka s kojima smo se povezali:
1. Dajte džeparac
"Ako već ne dajete svom tinejdžeru džeparac, sada je izvrsno vrijeme za početak", kaže Shalini Dharna, ovlaštena računovotkinja, financijska savjetnica i financijska direktorica u Dharna CPA.
To je praktičan način da naučite djecu da svi imamo beskonačne želje, ali samo ograničenu količinu resursa. Ideja je da im redovito dajete određeni iznos novca kako bi naučili njime upravljati. Sigurno će biti u početku puno potrošnje, ali tako će i naučiti da moraju stati jer im vi nećete dati novac.
Isto tako, ovo će pomoći vama da pratite troškove tinejdžera i shvatite koje su njihove želje, a koje potrebe.
2. Pomozite im da rano razumiju kredit i dug
Kreditima i dugovima nisu ovladali ni brojne odrasle osobe pa nikad nije rano naučiti svoje dijete što je to. Ključno je razgovarati sa svojom djecom o tome kako funkcioniraju kreditne kartice, o cijeni kamata i važnosti plaćanja cijelog stanja kreditne kartice, kaže Seitz.
"Kada tinejdžeri shvate da dugo nije 'besplatan novac', manja je vjerojatnost da će upasti u financijske zamke koje se mogu izbjeći. To će ih također opremiti za buduće odluke o studentskim kreditima i kreditima za automobile", ističe Seitz.
Modelirajte koncept posuđivanja novca i plaćanja kamata na njega tako što ćete tinejdžeru ponuditi malu kreditnu liniju (recimo 10 eura mjesečno) i naplatiti mu 20% kamata na nju. Ako je ne plate, tada se kamata povećava - baš kao i kod prave kreditne kartice. To će im pomoći da nauče da moraju otplatiti sav novac koji posude prije nego što se dug pretvori u nešto čime više ne mogu upravljati.
3. Naučite ih razlikovati potrebe i želje
Ključno je naučiti tinejdžera da razlikuje nužnu potrošnju, poput namirnica i osnovnih potrepština, od trendi, željenih kupnji, navodi Seitz. Naučite ih da kad odrastu, moraju se pobrinuti da mogu platiti račune prije nego što izađu i kupe skupe tenisice.
"To postavlja temelje za trošenje unutar svojih mogućnosti i odupiranje impluzivnim kupnjama", kaže ona.
Ovo je važna lekcija i za roditelje, možda je vrijeme i da se vi podsjetite što su stvarne potrebe, a što želje.
4. Redovito održavajte obiteljske sastanke o novcu
Dharna preporučuje redovite obiteljske razgovore o novcu i obiteljskim financijama. Tako i roditelji mogu progovoriti o iznenadnim troškovima ili štednji za sljedeće ljetovanje.
"Počnite planirati tjedne obiteljske sastanke za novac, možda nedjeljom nakon bruncha i razgovarajte o tome kako stvari stoje, financijski", kaže.
Tijekom tih razgovora možete razgovarati o računima koje imate i koliko zarađujete.
"Što se više o tome priča, to će se vaša djeca ugodnije osjećati i u upravljanju vlastitim novcem i dijeljenju vlastitih briga", objašnjava.
5. Naučite svog tinejdžera o ulaganju
Prema Seitz, nikad nije prerano razgovarati o još složenijim financijskim temama, poput ulaganja novca. Neka to bude jednostavno i izravno, jer bi moglo zbuniti vašeg tinejdžera ako previše duboko uđete.
"Uvedite investiranje rano kako biste iskoristili prednosti složenih kamata: Čak i mali iznosi koji se dosljedno ulažu mogu značajno rasti s vremenom, zahvaljujući složenim prinosima. Pokazivanje kako njihov novac može rasti pomaže tinejdžerima da pređu s kratkoročnog razmišljanja na dugoročno planiranje", kaže ona.
Isto tako, možete otkriti kako vi investirate novac i razgovarati s djecom o svojim planovima za investiranje.
6. Napravite proračun prihoda i rashoda
Izrada proračuna važan je dio financijske pismenosti i dobrog upravljanja novcem. Ovo je dobra lekcija i za roditelje i za djecu Sarah Kipnes, licencirana terapeutkinja, preporučuje da svojoj djeci pokažete sve detalje izrade proračuna.
"Sa svojim tinejdžerom upotrijebite predložak proračuna kako biste prošli kroz današnje troškove za različite kategorije, najamnina, hrana, režije, internet, telefon, plin, zabava itd., i usporedite to s prihodima za koje vaš tinejdžer misli da će zaraditi na temelju razumnih mogućnosti zaposlenja. To će pripremiti vašeg tinejdžera ne samo da nauči kako izrađivati proračun, već i da stekne osjećaj financijske odgovornosti neovisne odrasle osobe i stvarnost trošenja naspram zarade", kazala je.
S vremena na vrijeme je dobro da svaka obitelj razgovara o budžetu te kako se on mijenja.
7. Potaknite ih da sami zarađuju
Prema Seitzu, tinejdžeri bi trebali početi raditi čim budu spremni i kad im zakon to dopusti. To ne mora oduzimati vrijeme od njihove škole ili igre. Pronađite poslove koji omogućuju fleksibilnost kako se vaš tinejdžer ne bi osjećao preopterećeno.
Rad preko ljeta, čuvanje djece, podučavanje ili pronalaženje drugih kreativnih, inovativnih načina zarade putem interneta ili u vašem susjedstvu odličan je način da djeca nauče kako planirati vlastiti prihod.
"Stabilan prihod pruža još više razloga za planiranje proračuna i osjećaj vlasništva nad vlastitim odlukama", kaže Seitz.
Balansiranje slobode i granica
Kada je riječ o podučavanju o financijama, mogli biste biti u iskušenju da se često umiješate - na primjer, savjetujući djetetu da ne kupuje nešto što si ne može priuštiti ili da potroši cijeli džeparac na nešto što mu se vjerojatno neće svidjeti za tjedan dana. No, stručnjaci preporučuju da zauzmete pristup koji više "ne mari" i da dopustite svojoj djeci da prirodno uče o posljedicama loših odluka.
Kako točno to učiniti? Seitz preporučuje sljedeće:
- Počnite s jasnim novčanim očekivanjima, koja mogu izgledati kao tjedni proračun ili džeparac.
- Ako vaše dijete prerano potroši sav svoj novac, neka iskusi posljedice nedostatka novca bez trošenja tjedan dana.
- Nemojte biti u iskušenju da im date više novca kako bi sljedeći put naučili kako da to potraje.
Ova prirodna uzročno-posljedična veza pomaže u izgradnji samokontrole u donošenju odluka, što je učinkovitije od samog predavanja. Međutim, važno je biti uvjerljiv i ljubazan prema svom djetetu dok uči. Uvjerite svog tinejdžera da se financijske pogreške događaju u životu, posebno kada ste mladi, kaže Dharna. Put do financijske neovisnosti je drugačiji za svakoga, stoga odvojite vrijeme da saslušate kako se osjećaju i pitajte ih kakva im je podrška potrebna.