Kako je prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja i HZJZ-a, po školama u Hrvatskoj sve veći broj zaraženih učenika, razmišlja se o novoj strategiji kojom bi se smanjio broj nepotrebnih samoizolacija i omogućila se nastava ‘uživo’ što većem broju učenika koji nisu pozitivni na COVID.
Prema napisima Jutarnjeg lista, u tijeku je razrada novih mjera kojima bi se uvelo testiranje učenika jednom tjedno, i to prije polaska na nastavu, a vjerojatno je zamišljeno kako djeca ponedjeljkom na nastavu dolaze s negativnim testom koji će im napraviti roditelji kod kuće.
Planira se distribuiranje testova po svim školama, nakon čega bi se oni podijelili roditeljima, a testiranju bi bili izloženi svi učenici od prvog razreda osnovne škole do 4. razreda srednje škole.
Kako bi se ovaj plan realizirao, na testove bi mjesečno trebalo izdvojiti između 70 i sto milijuna kuna. U Vladi smatraju da je riječ o dobrom planu s čijom bi realizacijom trebalo početi što prije. No kako će se to moći sprovesti logistički, tek će se vidjeti.
Vjerojatno, u praksi izvedba ovoga plana i nije tako jednostavna, počevši od toga na koji će način roditelji preuzimati testove, hoće li to biti na tjednoj ili mjesečnoj bazi, kolika će biti vjerodostojnost samih testova s obzirom na to da se dosad nisu prihvaćali rezultati kućnih testova mjerodavnima. I, naravno, koliko će to dodatno zakomplicirati život i djeci i roditeljima.
No, kao i sve ostale mjere, koje su nam stavljene i testirane metodom ‘pokušaja i promašaja’, vidjet ćemo učinkovitost i ovih koje najavljuju za učenike.