Anoreksija – Osoba koja boluje od ovog poremećaja gladuje, pretjeruje sa sportom ili uzima preparate za smanjenje apetita ili laksative s ciljem da smanji svoju težinu. Problem najčešće nije u višku kilograma, već u pogledu na vlastito tijelo koje se doživljava kao debelo odnosno nedovoljno mršavo. Objektivno osoba može biti vrlo mršava te čak i ispodprosječne težine za svoju visinu.
Bulimija – Osoba ima nekontrolirane napade gladi, utažuje glad i zatim želi da obrok nestane kao da se nije ni dogodio i to rješava povraćanjem. Nakon takvog ispada intenzivno se bavi sportom i gladuje. Iza ovog poremećaja skriva se bolestan strah od debljine. Obično se odvija u tajnosti, osobe djeluju sasvim normalne i zato poremećaj dugo ostaje neotkriven.
Prejedanje – Ovaj poremećaj je tek nedavno definiran, a odnosi se na nekontrolirane napadaje gladi. Oboljeli u kratkom vremenu pojedu velike količine hrane i pritom ne osjete pravi osjećaj gladi, a nakon prejedanja ni sitosti. Poslije se osjećaju loše, no za razliku od bulimičara ne povraćaju i nemaju faze gladovanja.
Problematičan odnos prema vlastitom tijelu, koji je uvijek podloga poremećaja prehrane, ne isključuje pojavu kombinacije gore navedenih poremećaja. Nerijetko se zajedno javljaju kombinacije anoreksije i bulimije.
Zašto dolazi do ovih poremećaja?
Katkad se radi o preopterećenosti, katkad o potrebi za slobodom i samostalnošću od obitelji, no sve su to teme i problemi s kojima se muče upravo adolestenti. Mnogo je mogućih faktora i svaka je situacija individualna, no koje karakteristike su često prisutne:
- Visoka očekivanja i perfekcionizam
- Nedostatak samopouzdanja
- Prezaštitnička atmosfera u obitelji i guranje problema pod tepih
Kako prepoznati problem?
Kad sumnjate da problem postoji, pokušajte obratiti pozornost na navike djeteta te razmislite zamjećujete li dolje navedene znakove:
- Dijete se često važe i smatra se debelim iako je zdravo i normalne težine. Ima stroge kriterije prema sebi i ne dopušta iznimke za primjerice uživanje u poslasticama.
- Puno se bavi temama prehrane, dijeta te kalorijskim vrijednostima namirnica. Jede male porcije, izostavlja obroke i izbacuje „loše“ namirnice iz obroka.
- Velike količine slatkiša nestaju iz police za slatkiše. Primjećujete da dijete daje puno svog džeparca za hranu koju ne jede kod kuće.
- Izbjegava kontakte. Povlači se od rodbine i prijatelja.
- Težina mu je bitno niža ili izraženo viša od prosječne za njegovu dob, visinu i građu. U posljednje vrijeme je dobilo ili izgubilo više kilograma.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano