Različiti oblici psihičkog nasilja (ogovaranje, prijetnje, izolacija, vrijeđanje ‘licem u lice’ te internetom) i fizičkog nasilja (udaranje, guranje) svakodnevica su u životu djece. Nasilno ponašanje od svojih vršnjaka jednom mjesečno ili češće doživi 29,9 posto djece, a njih 21,3 posto kaže da su sami nasilni prema vršnjacima. Nasilje doživljeno u obitelji dovodi se u vezu s vršnjačkim nasiljem pa su djeca koja tijekom godinu dana dožive više tjelesnog i psihičkog nasilja te zanemarivanja od članova svoje obitelji ujedno i sklonija vršnjačkom nasilju.
Rezultati istraživanja ‘Ponašanja i iskustva djece’ na Facebooku, koje je u svibnju 2013. proveo Hrabri telefon s Poliklinikom za zaštitu djece grada, govore kako je 12,1 posto djece doživjelo nasilje na Facebooku, a 9,6 posto njih ponašalo se nasilno. Čak 15 posto djece doživjelo je prijetnje, a 26 posto priznalo je da su sami slali uvredljive poruke drugima. Zabrinjava podatak i da je osam posto djece otišlo na susret s nepoznatom osobom koju su upoznali preko interneta. Čak 78 posto djece tvrdi da u njihovoj obitelji ne postoje pravila o korištenju Facebooka.
Česte su žrtve djeca koja se po nečemu razlikuju od ostale djece u okolini (debljina, visina), zatim ona s govornim manama, a posebno su rizična skupina djeca s teškoćama u razvoju. Najčešće su zlostavljana (među vršnjacima) povučena djeca, odnosno djeca za koju nasilnik smatra da se neće povjeriti drugoj osobi i prijaviti nasilje. Posljedice fizičkog zlostavljanja često su vidljive na djetetovom tijelu. Riječ je ozljedama kao što su modrice, opekline, prijelomi kostiju, unutarnje ozljede i oštećenja mozga. U najekstremnijim slučajevima može doći i do smrti. Djeca koja su fizički zlostavljana često imaju problema u ponašanju i komunikaciji, agresivna su i sklonija fizičkom rješavanju sukoba. Dijete koje obitelj zlostavlja ranije dolazi u školu ili kasni, boji se odlaska kući, kronično bježi od kuće, žali se na bolove ili se kreće s nelagodom, nosi odjeću koja često nije u skladu s vremenom i njome skriva tijelo. Emocionalno zlostavljanje pogađa djecu vrlo duboko. Djeci su potrebni ljubav, ohrabrivanje i pohvala od roditelja kako bi se osjećala sretno i kako bi odrasla u sigurne i samopouzdane osobe.
Izvor: tjednik Lisa
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti