Roditeljstvo je ukorijenjeno u djelima, djeca ne uče samo na temelju onoga što mi kažemo, već i gledajući što roditelji zapravo rade. Naravno, riječi koje se koriste su izuzetno važne. Zato je ponekad dovoljno pravo pitanje ili jednostavno promjena u načina izražavanju frustracija kako bismo stvarno potaknuli komunikaciju i povezanost.
Ovih šest fraza neće učiniti čuda, ali mogu suptilno promijeniti vrstu razgovora koje vodite sa svojim djetetom, bilo da ga želite natjerati da se više otvori o svojim danima, kako bi smanjili svakodnevno prigovaranje ili samo razvili otvoreniji odnos pun povjerenja.
Trebaš biti ponosan na sebe!
Osjećaj samopoštovanja kod djece počinje rano razvijati, a istraživanja sugeriraju da to počinje već u vrtiću. Zato roditelji igraju ključnu ulogu kod djetetovog razvoja osjećaja samopoštovanja od samog početka.
'Sljedeći put kad vaše dijete učini nešto vrijedno slavlja, oduprite se porivu da kažete: 'Tako sam ponosna na tebe' i umjesto toga im recite da trebaju biti ponosni na sebe', istaknula je Amy McCready, trenerica roditeljstva i osnivačica Positive Parenting Solutions.
Kroz ovu jednostavnu konverzaciju možete potaknuti unutarnju motivaciju i suptilno pojačati činjenicu da mišljenja drugih ljudi o njima nisu toliko važna koliko njihova vlastita. Može malo potrajati dok se uhodate kroz ovu vježbu, ali McCready ističe da ćete, kad to izgovarate, pogledati i vidjeti kako vaše dijete 'blista od ponosa'.
Razumijem te!
Prema McCreadyju, srdačno i entuzijastično 'Razumijem te!' može biti odličan način da se pritužbe svedu na minimum.
'Sljedeći put kad vam se djeca požale na domaću zadaću, kupanje ili čišćenje sonbe, pokušajte reći: 'Razumijem te, ni ja ne volim pospremati svoju sobu'. Ponekad djeca samo žele znati da ih shvaćate', dodala je.
Reći svom djetetu 'razumijem te' može pomoći u potvrdi niza emocija, posebno za mlađu djecu koja se pokušavaju uhvatiti u koštac s intenzivnim osjećajima. Kao što kažu stručnjaci za mentalno zdravlje djece, davanje do znanja vašem djetetu da čujete ono što vam pokušava reći ne znači da se nužno slažete s bilo kakvim radnjama koje ono poduzima kao odgovor na svoje osjećaje. Reći malom djetetu koji ima tantrum jer mu ne dopuštate da učini nešto, da ga shvaćate, ne znači da popuštate.
Ali može im pomoći da osjećaju da ih netko vidi i čuje, što je važan temelj za identificiranje i borbu s vlastitim emocijama, velikim i malim.
Koji je tvoj plan za...?
Ovo je još jedna fraza koju McCready voli za minimiziranje bitaka oko jednostavnih dnevnih zadataka, kao što je pisanje domaće zadaće ili objavljanje kućnskih poslova.
'Sljedeći put kad budete u iskušenju podsjetiti svoje dijete na nešto umjesto toga upotrijebite ovaj izraz. Na primjer, umjesto da podsjećate svoje dijete na skori rok za znanstveni projekt, pitajte ga: 'Koji je tvoj plan za dovršetak znanstvenog projekta?'', navodi McCready.
Ideja je da svom djetetu dajete pravo vlasništvo nad zadatkom i dajete mu do znanja da mu vjerujete da će ga obaviti. Uz to, tako smanjujete svoju ulogu mikromenadžera. Njihov plan za određeni zadatak možda nije onaj koji biste vi smislili, možda će trebati i vašu pomoć, ali učite ih rješavati obveze prema vlastitim uvjetima.
Zašto pitaš?
Ovo je fraza koju Ron Lieber, financijski kolumnist iz The New York Timesa i autor knjige 'Suprotno od razmaženosti: odgajanje djece koja su utemeljena, velikodušna i pametna u pogledu novca', preporučuje roditeljima se na nju oslanjaju kad ih dijete pita nešto vezano uz novac.
Kao prvo, omogućuje vam da bolje procijenite što ih stvarno zanima. Dijete bi moglo pitati nešto poput: 'Jesmo li bogati ili siromašni?' kad zapravo pokušavaju razumjeti: 'Je li naša obitelj normalna? Jesmo li dobro?'.
Ali to je također sjajno pitanje na koje se treba vratiti, jednostavno zato što vam kupuje nekoliko sekundi da se saberete i budete promišljeniji u svom odgovoru, čak i ako je to na kraju iskreno 'ne znam'.
Naravno, ova fraza je odlična i izvan financijskih razgovora. To je doista dobar način da se povežete svaki put kad vam dijete postavi ozbiljno pitanje, sve dok to činite s iskrenom ljubaznošću i znatiželjom.
Sve što možeš učiniti da mi pomogneš s (...) bilo bi sjajno
'Tijekom svakog dana, mi roditelji imamo tendenciju puno 'usmjeravati' svoju djecu, govoriti im što trebaju učiniti, tražiti ih da pomognu itd. Ovom frazom prilagođavate svoj ton glasa i riječi koje su pozivajuće, a na zahtjevne', navodi McCready.
Također upamtite, stručnjaci kažu da je važno primijetiti da vaše dijete radi dobre stvari tijekom dana pa kad vidite da pomaže u bilo čemu oko kuće, pohvalite ga.
Što te danas najviše naljutilo/usrećilo?
Natjerati djecu da se otvore i razgovaraju o svom danu ponekad može djelovati iscrpljujuće. Dakle, imajući na umu nekoliko odgovora koji nadilaze tipično 'Kakav ti je bio dan?' stvarno može pomoći.
Jedan upit koji često djeluje jest neka verzija 'Što te danas najviše naljutilo?' ili 'Što te danas najviše usrećilo?', preporučuje Child Mind Institute (CMI). Naravno, možete isprobati i neke druge fraze kroz koje će vam se dijete otvoriti.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Plakanje, svađanje, prkošenje... Ovo su znakovi da djetetu nedostaje pažnja roditelja, a evo što tada trebate učiniti
'To je pravi način da pomognemo djetetu': Dr. Ranko Rajović objasnio zašto su simboli izazito važni za razvoj mališana
Kad dijete može ostati samo kod kuće? Nije važna samo dob već i ovi čimbenici
Kako pomoći djetetu koje se boji petarda i vatrometa?