Pubertet je proces kojim tijelo sazrijeva u odraslu dob. Ovo je uzbudljivo razdoblje u djetetovu životu, ali u početku može djelovati vrlo zbunjujuće. Bit će mnogo fizičkih promjena, uključujući brzi rast, pojava dlaka na tijelu, promjene glasa. Pubertet može započeti bilo kada između 8 i 16 godina, i iako je svaki adolescent drugačiji, uglavnom slijede obrazac razvoja.
Iako su tjelesne promjene i razvoj sekundarnih spolnih obilježja sigurno obilježja puberteta, nisu sve promjene vidljive. Emocionalne i kognitivne promjene također se događaju tijekom puberteta zbog navale hormona i vanjskih pritisaka. U ovom vodiču opisujemo faze kroz koje prolazi pubertet, djetetove emocionalne promjene i resurse za roditelje i djecu kojima je potrebno vodstvo o tom procesu.
Tannerov stupanj razvoja
Tinejdžeri će se fizički razvijati u određenim fazama, koje se često nazivaju Tannerove faze. Vaš pedijatar ili obiteljski liječnik može odrediti kroz koju fazu prolazi vaše dijete i je li to očekivano za njegovu dob.
Tannerovi stadiji razlikuju se između dječaka i djevojčica na temelju promjena kroz koje prolaze. Unutar njih, dječacima je procijenjen genitalni razvoj i rast stidne dlakavosti, dok je djevojčicama procijenjen rast grudi i stidne dlakavosti. Prate se i drugi znakovi puberteta, kao što su menstrualni ciklusi te promjene u glasu i visini. U nastavku ćemo vas provesti kroz svaku Tanner fazu za dječake i djevojčice.
Muški pubertet
Dječaci obično započinju pubertet između 9-14 godina, iako ne znamo točno što pokreće pubertet, često je to kombinacija genetskih i okolišnih čimbenika.
Kod dječaka preuranjeni pubertet može biti povezan s hipotireozom, problemima s hipofizom ili tumorima. Isto tako, odgođeni pubertet koji počinje nakon 14. godine može biti posljedica hormonalnih ili endokrinih problema ili može biti da će samo dijete kasnije ući u pubertet, pogotovo ako je i njegov otac kasnije ušao u pubertet.
1. faza prije puberteta
Ova faza odnosi se na način na koji djeca izgledaju i ponašaju se prije početka puberteta. Kod dječaka to znači da nisu razvili nikakve sekundarne spolne karakteristike, kao što su dlake na tijelu i licu. Na hormonalnoj razini, djeca u Tannerovom stadiju 1 još nisu imala ništa od hormona koji oslobađa gonadotropin (GnRH) koji se oslobađa iz mozga kako bi pokrenuo pubertet.
2. faza puberteta
Ova faza počinje između 9. i 14. godine i označava početak puberteta. Ovdje će dječaci vjerojatno doživjeti sljedeće promjene:
- Rijedak rast dlaka u pazuhu i genitalijama
- Promjene na genitalijama, uključujući rast skrotuma i testisa
- Povećanje visine (oko 5-7 cm godišnje)
- Rastući bolovi u rukama ili nogama, obično noću
U ovoj točki, razina GnRH raste, uzrokujući da mozak luči luteinizirajući hormon (LH) i folikulostimulirajući hormon (FSH). I LH i FSH odgovorni su za razvoj testisa. Ovi hormoni su važni jer testosteron dolazi iz ispravno razvijenih testisa, tako da razine testosterona počinju polako rasti tijekom faze 2 do početka faze 3.
3. faza puberteta
Faza 3 počinje u dobi između 10 i 16 godina (obično između šest mjeseci i godinu dana nakon ulaska u fazu 2) s bržim fizičkim promjenama. Ova faza uključuje:
Nastavak razvoja genitalija
- Noćne emisije, koje se nazivaju i "mokri snovi"
- Promjene u pubičnim dlakama; tamna, gruba kosa u obliku trokuta
- Pojačano znojenje, što može dovesti do promjene mirisa tijela
- Produbljivanje glasa, uključujući pucketanje ili škripanje
- Brzina rasta do 8 cm godišnje
- Povećanje mišićne mase
Ginekomastija, ili rast muških grudi , česta je kod otprilike 50% dječaka u dobi od 11 do 15 godina i obično nestaje do kraja puberteta. Posavjetujte se s djetetovim pedijatrom ako ovo postane fizički ili društveni problem. Postoje načini na koje pedijatar može pomoći.
4. faza
Tijekom Faze 4 promjene u pubertetu su brže i oštrije, što je lako ilustrirati razlikom između učenika osmog razreda i učenika srednje škole. Ova faza puberteta obično se javlja između 11. i 16. godine. Ovdje dječaci mogu očekivati vrhunac rasta visine (do 10 cm godišnje), kao i:
- Kontinuirani rast veličine spolovila
- Zamračenje kože na skrotumu i testisima
- Razvoj crvenih brazda na testisima
- Rast dlaka na tijelu doseže zrele razine
- Rast stidne dlake ostaje trokutast i lokaliziran u području genitalija
- Stalne promjene u glasu, uključujući škripanje, pucanje glasa i produbljivanje
- Dječaci mogu imati akne, koje mogu varirati od blagih do teških i postojati čak i nakon puberteta. Iako mogu biti neugodni, obično zacijele sami od sebe uz dobru higijenu. Ako postanu nekontrolirani, obratite se dermatologu; postoje mnoge sigurne opcije za liječenje akni, kao što su antibiotici ili nježne lokalne kreme.
5. faza
Peta i posljednja faza puberteta javlja se između 16. i 20. godine života. Obično su sve promjene u Tannerovom stadiju 5 spore i neprimjetne, budući da se smatra da je to kraj puberteta. Iako se dječaci mogu nastaviti razvijati tijekom i nakon ove faze, malo je vjerojatno da će postati viši ili imati dublje glasove. U kasnom pubertetu dlake na licu počinju rasti, ali svoj vrhunac mogu doseći tek kasnije. Stidne dlake sežu do bedara i u liniji do pupka.
Ženski pubertet
Preuranjeni (rani) pubertet kod djevojčica može biti posljedica problema s hipofizom, tumorima ili izloženosti estrogenu (kao što su lijekovi ili kreme). Odgođeni pubertet može biti posljedica hormonalnih problema, poremećaja prehrane ili odgođenog puberteta kod majke. Svako je dijete drugačije i iako vjerojatno nema razloga za brigu, posavjetujte se s liječnikom ako vaše dijete ima rani ili odgođeni pubertet kako biste pratili njegov rast i isključili zdravstvene probleme.
1. faza pretpuberteta
Kao i dječaci, djevojčice u Tanner fazi 1 ne pokazuju fizičke, emocionalne ili hormonalne znakove puberteta . Ovo je faza u kojoj se nalaze prije nego GnRH počne cirkulirati tijelom.
2. faza puberteta
Između 8. i 13. godine iz mozga se počinje lučiti GnRH. Tijekom prvih nekoliko mjeseci puberteta djevojčice mogu očekivati sljedeće promjene:
Razvoj grudi i povećanje areole (područje oko bradavica).
Oskudan rast stidnih dlaka
Povećanje visine oko 7 cm godišnje
3. faza puberteta
S povećanim razinama GnRH dolazi do oslobađanja FSH i LH, koji govore jajnicima da počnu otpuštati estrogen i progesteron. Između 9. i 14. godine počinje oslobađanje estrogena i povećavaju se promjene, uključujući:
- Masna koža i akne
- Nastavak razvoja grudi
- Kontinuirani rast dlaka na tijelu
- Stalni rast stidnih dlaka koje postaju grube, kovrčave i trokutaste
- Brz rast od više od 8 cm godišnje
4. faza puberteta
Tjelesne promjene su na vrhuncu u fazi 4, koja obično počinje u dobi između 10 i 15 godina. Djevojke doživljavaju sljedeće:
- Nastavak razvoja grudi s izbočenim bradavicama
- Nastavak rasta stidnih dlaka, koje postaju guste i još uvijek trokutaste
- Akne su najvjerojatnije još prisutne
- Rast visine mogao bi se nastaviti oko 7 cm godišnje
- Djevojčice obično započinju svoj menstrualni ciklus oko 13. godine, ili otprilike u istoj dobi kao i njihove majke i sestre. To može varirati, osobito ako je prisutan poremećaj prehrane, budući da nedostatak tjelesne masnoće može zaustaviti menstruaciju.
5. faza puberteta
Tannerov stadij 5 označava kraj fizičkog razvoja kod djevojčica, iako neke mogu i dalje vidjeti neke promjene. Djevojke mogu nastaviti rasti u svojim ranim 20-ima, ali obično dosegnu svoju odraslu visinu sa 16. Vidjet će kako im se stidne dlake protežu do bedara, a neke će vidjeti liniju kose do pupka.
Emocionalne promjene u pubertetu
Nisu sve promjene u pubertetu fizičke. Pubertet često dolazi s intenzivnim emocionalnim poremećajima zbog hormonalnih promjena, razvoja mozga i okolišnih čimbenika. Pokušavajući ih ignorirati i čekati ovo burno razdoblje vjerojatno će više naštetiti njihovoj psihi i vašem odnosu nego bilo što drugo. Međutim, postoji normalno pubertetsko ponašanje i abnormalno.
Povećana razina testosterona kod dječaka može uzrokovati emocionalne ispade ili promjene raspoloženja. Djevojke također mogu doživjeti emocionalni nemir zbog hormonalnih promjena. Dok estrogen i progesteron prvi put prolaze kroz njihove sustave, mogu postati neraspoložene i tjeskobne. To je očekivano i normalno, posebno kada su u pitanju stvari kao što su prijateljstva, veze i škola.
Međutim, ako se počnu izolirati, djeluju depresivno ili se ponašaju nesigurno ili štetno, možda je vrijeme da se uključi liječnik ili terapeut. Emocionalna previranja u ovoj fazi života mogu biti teška.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Ovo su najbolji pedijatri i dječji kirurzi u Hrvatskoj za 2024.: Je li vaš na popisu?
Psihologinja: Intenzivno igranje video igara na mozak mladih djeluje poput kokaina
8 čudnih pravila roditelja koja su zapravo dobra za djecu
Zašto se dijete ne odaziva na svoje ime? Ovo su 4 moguća razloga, ali i dodatni simptomi kada se trebate zabrinuti