Početkom nove školske godine i povratkom učenika na nastavu, ponovno se pokreću rasprave o našem obrazovnom sustavu, pravilima u školama, sustavu ocjenjivanja, domaćim zadaćama, ali i sigurnosti djece koji se često predmet bullyinga te nastavnika koji nemaju zaštitu od napada, pa i fizičkog od strane roditelja ili učenika. Pitali smo vas što biste uveli, a što zabranili u školama, i većina odgovora odnosila se na korištenje mobitela.

Neki su naveli i da bi uveli uniforme, domaćinstvo, a glazbeni i likovni stavili kao izborne predmete.

Početkom ove godine u Nizozemskoj bili su zabranjeni mobilni telefoni u srednjoškolskim učionicama, a ta mjera je sad s početkom nove školske godine proširena i na osnovne škole, prenosi HINA Zdravlje.

Ministarstvo obrazovanja u Den Haagu navelo je da mobilni telefoni odvlače pažnju učenika i smanjuju njihovu sposobnost koncentracije što ima štetan učinak na uspješnost učenja. Telefoni se i dalje mogu koristiti u nastavi ako su potrebni za sadržaj lekcije, primjerice kad se uči o medijskim vještinama.

Učenici smiju koristiti mobilne telefone ako im je to nužno iz zdravstvenih razloga, a na školama je odgovornost da provode zabranu na licu mjesta.

Anketa

Jeste li za zabranu mobitela u školama?

I atmosfera se popravlja u školama u kojima su mobiteli zabranjeni i za vrijeme odmora, objavio je kanal NOS. "Odmori su društveniji jer učenici na kraju češće razgovaraju jedni s drugima", rekla je istraživačica Loes Pouwels sa Sveučilišta Radboud u Nijmegenu.

Zabrana mobitela u školama bila je predmet kontroverzne rasprave u Nizozemskoj. No istovremeno su brojni roditelji ustvrdili da djeca osnovnoškolske dobi uopće ne bi trebala imati pametne telefone, upravo zbog rizika od ovisnosti o društvenim mrežama.

Grčka i Italija zabranile su mobitele u učionicama, dok Njemačka o takvom potezu raspravlja već neko vrijeme.

Nedavna studija Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) preporučuje ograničenu i odgovornu upotrebu mobilnih telefona u školama, piše HINA Zdravlje.

U Hrvatskoj nema pravila ili propisa kojim bi se korištenje mobitela zabranilo u školama

Što se tiče Hrvatske, na svakoj školi je da donese odluku o zabrani korištenja mobitela pa je tako u nekim osnovnim i srednjim školama zabranjena upotreba na nastavi, ali pod odmorom je dopuštena.

Učenicima često zvoni mobitel dok su na nastavi što ometa rad nastavnika i druge učenike, a kao razlog znaju navesti da ih hitno zove roditelj. Također, učenici često imaju više mobilnih telefona u torbi pa je zapravo teško pratiti što rade ispod klupa.

I jedan od problema je potajno snimanje nastavnika na satu i drugih učenika. 

Prema istraživanju Instituta za društvena istraživanja 85 posto nastavnika u osnovnim školama podržava potpunu zabranu korištenja mobitela, zasad još nema jedinstvenog pravila ili propisa kojim bi se korištenje mobitela zabranilo u svim školama.