Centar za sigurniji Internet s partnerima i suradnicima organizira obilježavanje Dana sigurnijeg interneta! Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.
Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je 'Zajedno za bolji internet'. Fokus sigurnosti na internetu se tijekom godina s kreiranja 'sigurnijeg' interneta prebacio na kreiranje 'boljeg' interneta. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.
Stoga prođimo zajedno malu školicu u sklopu Programa prevencije elektroničkog nasilja!
Elektroničko nasilje definira se kao svaka zlonamjerna i ponavljana uporaba informacijskih i komunikacijskih tehnologija kako bi se nekome nanijela šteta, odnosno kako bi se najčešće neko dijete ponizilo, zadirkivalo, prijetilo mu se ili ga se zlostavljalo na neki drugi način. Ono može uključivati slanje anonimnih poruka mržnje, poticanje grupne mržnje, nasilne napade na privatnost (otkrivanje osobnih informacija o drugima, 'provaljivanje' u tuđe e-mail adrese), kreiranje internetskih stranica (blogova) koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka, uhođenje, vrijeđanje, nesavjestan pristup štetnim sadržajima, širenje nasilnih i uvredljivih komentara, izlaganje dobi neprimjerenim sadržajima i seksualno namamljivanje.
METODE ELEKTRONIČKOG NASILJA
GRUBO ONLINE SUKOBLJAVANJE
Kratkotrajna rasprava između dvije ili više osoba koju karakterizira ljut, eksplicitan i vulgaran govor, uvrede a ponekad i prijetnje. Počinitelj nasilja ima za cilj izazvati bijes, tugu i/ili poniženje kroz namjerno izazivanje sukoba.
IZNUĐIVANJE I ŠIRENJE POVJERLJIVIH INFORMACIJA
Javno objavljivanje podataka koje je žrtva poslala počinitelju nasilnika u povjerenju. Također, počinitelj nasilja može izmanipulirati žrtvu da napiše nešto privatno što onda počinitelj nasilja javno objavljuje ili šalje dalje bez dopuštenja.
SOCIJALNO ISKLJUČIVANJE
Događa se jednako na internetu kao i u offline svijetu. Žrtve ne mogu ući u određene chat sobe ili ih se ne uključuje u grupne poruke.
PRIJETNJE I UHOĐENJE
Opetovano slanje prijetećih poruka te neprestani pokušaji uspostavljanja i nastavljanja neželjenog kontakta zbog kojih se žrtva počinje bojati za vlastitu sigurnost i dobrobit. Posebno je izraženo prilikom komunikacije s nepoznatm osobama te u slučajevima seksualnog nasilja putem interneta.
VIDEOSNIMANJE
Snimanje ili fotografiranje u situacijama koje su za djecu ponižavajuće ili neugodne; izazivanje i snimanje tučnjave ili drugih nasilnih sadržaja te njihovo širenje.
IZMJENA FOTOGRAFIJA
Izmjena osobnih fotografija bez dozvole i objava na internetu.
UZNEMIRAVANJE
Opetovano slanje okrutnih, uvredljivih, neprijateljskih i provokatvnih poruka pojedincu/ki ili grupi. Najčešće se događa putem privatnih poruka, a cilj počinitelja nasilja je prijetećim radnjama dovest drugu osobu u ponižavajući i/ili podređeni položaj.
OGOVARANJE I KLEVETANJE
Izmišljanje informacija o žrtvi s ciljem povrede osobe te njihovo elektroničko slanje i dijeljenje. Uključuje stavljanje slike lica osobe na nepoznato golo tjelo i dijeljenje te slike. Cilj ovih radnji je nanošenje štete žrtvinoj reputaciji ili uništavanje odnosa s drugim osobama.
LAŽNO PREDSTAVLJANJE
Uzimanje tuđeg identiteta i slanje poruka i drugih sadržaja u tuđe ime.
U nastavku vam donosimo savjete za djecu i roditelje za sigurniji i bolji internet!
SAVJETI ZA DJECU
- Nikad ne dijeli svoje osobne podatke na internetu!
- Pažljivo biraj prijatelje na društvenim mrežama!
- Ne uključuj se u grupe koje nemaju informacije o sadržaju koji objavljuju!
- Prije slanja poruke razmisli kako bi se ti osjećao/la da primiš takvu poruku. Razmisli prije slanja svake poruke!
- Razgovaraj s roditeljima o navikama i iskustvima prilikom korištenja interneta!
SAVJETI ZA RODITELJE
- Razgovarajte s djetetom o njegovim iskustima u virtualnom svijetu!
- Razgovarajte s djetetom o internet stranicama, igricama i modernim tehnologijama!
- Postavite pravilo prema kojem nije dopušteno slati sadržaj kojim možemo nekoga povrijediti!
- Postavite pravilo prema kojem nije dopušteno dijeljenje tuđih osobnih informacija ili fotografija!
Tekst: J.S., izvor Dan sigurnijeg interneta 2021.
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Zašto imamo mamine sinove i tatine princeze?
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'