Sigurnost djece na internetu je u današnje vrijeme sveprisutna tema. Roditelji često imaju puno pitanja oko toga kako najbolje zaštititi svoje dijete u virtualnom svijetu, posebno na društvenim mrežama koje su među djecom jako popularne. Naime, to je djeci prilika da upoznaju nove ljude i da se druže s prijateljima i poznanicima. Ono što je za društvene mreže karakteristično je da se njihova popularnost među djecom brzo mijenja, kao i da često nastaju nove mreže. To roditeljima može biti dodatno zahtjevno, jer su djeca uvijek korak ispred te prate trendove tehnologije. Tako je jedno vrijeme Facebook bio jako popularan, dok su im danas važniji primjerice Instagram i Snapchat. Važno je da roditelji budu upoznati s mogućnostima i postavkama privatnosti društvenih mreža zbog čega ćemo ovaj članak posvetiti upoznavanju Instagrama. O samoj sigurnosti na internetu, pravilima vezanima za korištenje interneta i postavkama privatnosti na Facebooku je već puno rečeno i to možete pročitati u ovim člancima s poveznicama.
Što je Instagram?
Instagram je besplatna aplikacija koja je prvenstveno namijenjena za dijeljenje fotografija i videozapisa putem mobitela. Može biti povezana i s ostalim društvenim mrežama poput Facebooka i Twittera te se objave mogu istovremeno dijeliti i na njima. Instagram funkcionira tako da osobe imaju svoj profil na koji objavljuju fotografije i filmiće. Drugi korisnici mogu pratiti taj profil, a isto tako ta osoba može pratiti druge profile koji ih zanimaju. To mogu biti poznate i nepoznate osobe, tvrtke, klubovi, igrice i sl.
Kako se mijenjaju sigurnosne postavke?
Kada uđete tamo trebate aktivirati „klizač“ tako da bude uključen privatni korisnički račun kao na slici dolje.
Nadalje, postoji i opcija da se blokiraju drugi korisnici koji šalju neprimjerene poruke i ostavljaju neprimjerene komentare. Ali isto tako je moguće kontrolirati koje komentare dobivate. To se radi tako da kliknete na „kontrole komentara“ gdje dobivate novi izbornik u kojem možete označiti da se sakriju uvredljivi komentari, ali i da vi ručno unesete koje riječi Instagram automatski skriva. Npr. tu možete upisati nešto tipa: glupan, mrzim i sl.
Osim samog objavljivanja slika i videozapisa, postoje još dvije važne opcije na Instagramu, a to suInsta priče i Insta direct.
Osim toga, na početnoj stranici Instagrama u gornjem desnom kutu je i opcija Insta Direct koja ima funkciju chat-a tj. razgovora. Možete imati privatni ili grupni chat. U bilo kojem trenu možete izaći ili isključiti chat u kojem ne želite više biti. To možete napraviti tako da uđete u razgovor u kojem više ne želite biti i kliknete na malo slovo „i“ u gornjem desnom kutu te kliknete na „napusti grupu“ ili „isključi obavijesti“, ovisno o tome što želite.
Instagram račun se može jednostavno privremeno deaktivirati putem mobilne aplikacije no, ako želite u potpunosti izbrisati Instagram račun, to je moguće jedino preko web aplikacije, što znači da morate na laptopu ili kompjuteru ući na sljedeći link: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/
Tako ćete doći do stranice koja izgleda kao na slici dolje. Tada trebate potvrditi da zaista želite izbrisati račun i odabrati razlog zbog čega.
Ovo su samo neki od potencijalno korisnih i praktičnih savjeta za sigurno korištenje Instagrama. Važno je da i djeca i roditelji budu upoznati s ovim postavkama kako bi znali što dijele na svom profilu. Također, preporuka je da roditelji s svojim djetetom provjere kako su namještene njegove postavke i znaju li da one postoje. Roditelji mogu s djetetom otkriti koje se sve mogućnosti nude i što im je važno da zaštite na svom profilu. To može biti dio nekog zajedničkog druženja u kojem roditelji i djeca imaju priliku učiti jedni od drugih.
Tekst: Ana Orlić, mag. psych., Hrabri telefon
Foto: Profimedia, screenshot Instagram
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano