Zvučna terapija za razvoj govora: Tomatis metoda pomaže djetetu da bolje sluša i razumije te djeci s teškoćama

Zagovornici Tomatisove metode tvrde da se može koristiti za pomoć djeci s jezičnim i govornim poteškoćama, uključujući djecu s autizmom

Shutterstock

Tomatisova metoda je vrsta zvučne terapije, slična slušnoj integraciji (AIT). Tvrdi da poboljšava vještine slušanja i komunikacije. Slušalice se koriste s elektronički modificiranom glazbom i zvukovima – kao što je majčin glas. Zagovornici Tomatisove metode tvrde da se može koristiti za pomoć djeci s jezičnim i govornim poteškoćama, uključujući djecu s autizmom, piše Raisingchildren.

Ovu je metodu šezdesetih godina prošlog stoljeća razvio dr. Alfred Tomatis, francuski specijalist za uho, grlo i nos. Tomatisa je zanimala razlika između slušanja. Sluh je pasivan proces u kojem uho jednostavno percipira zvuk. Moguće je čuti zvuk bez razumijevanja značenja onoga što čujete.

Tomatis je vjerovao da ljudi koji čuju možda neće moći pravilno slušati jer im mišići srednjeg uha ne rade ispravno. Također je smatrao da sposobnost slušanja utječe na razvoj govornog i pisanog jezika i komunikacije.

Prema Tomatisu, slušanje modificirane glazbe može vježbati mišiće u uhu i potaknuti veze između uha i mozga te poboljšati vještine slušanja i komunikacije.

Jesu li bebe pametnije ako slušaju klasičnu glazbu?

Terapija uključuje slušanje glazbe (obično Mozarta i gregorijanskih napjeva). Glazba se filtrira pomoću elektroničkog uređaja koji se zove 'elektroničko uho' kako bi se naglasili zvukovi visoke frekvencije.

Zvuk obično putuje do unutarnjeg uha na dva načina - zračnom provodnošću i koštanom provodljivošću. U zračnoj provodljivosti, zvuk putuje kroz vanjsko u srednje uho, gdje se mijenja u koštanu provodljivost i šalje u unutarnje uho. Kod koštane provodljivosti, zvuk putuje kroz lubanju izravno do unutarnjeg uha, zaobilazeći srednje uho.

U Tomatis metodi, osoba koristi posebne slušalice koje prenose zvuk izravno u kosti, kao i kroz zrak.

Shutterstock 

Tipično, tretman uključuje početnu fazu od 15 dana s 2 sata slušanja svaki dan. Nakon toga slijedi pauza od cca 3-5 tjedana, a potom još 2-3 bloka po 2 sata slušanja svaki dan 8-10 dana. Ovi blokovi također imaju slobodno vrijeme između sebe.

Pomaže li Tomatis metoda djeci s autizmom?

Do sada je provedeno samo jedno kvalitetno istraživanje Tomatis metode. Njezini rezultati pokazuju da Tomatisova metoda ne poboljšava jezične vještine kod osoba s autizmom . Bilo je drugih studija o ovoj metodi, ali one nisu koristile pouzdane istraživačke metode. To znači da ne možemo reći jesu li rezultati vidljivi u studijama posljedica Tomatis metode ili nečeg drugog.

Pregledom svih vrsta treninga slušne integracije (AIT) nisu pronađeni dokazi da su učinkoviti kao terapije za osobe s autizmom. Nema dokaza da AIT pomaže govoru ili jeziku ili poboljšava temeljne karakteristike autizma. Potrebna su kvalitetnija istraživanja o tome djeluje li Tomatisova metoda na autistične osobe.

 Izvor: Yumama