Ne krenuti prerano
Svako dijete usvaja potrebne vještine za kontrolu nužde postupno i u svom ritmu. Zato ne možemo govoriti o „pravom“ trenutku za tutu. Većina roditelja ipak zaključi da je njihovo dijete emocionalno i fizički spremno na taj korak sa oko dvije odnosno dvije i pol godine. Dogodi se, međutim, da neka djeca priču s tutom i ostavljanjem pelena uspijevaju svladati tek sa četiri godine. Krenete li prerano, dijete to neće moći svladati i prelazak na tutu bi mogao potrajati dulje, no inače. Postoji još razloga zašto ne počinjati prerano s prelaskom na tutu što vam mogu pokazati određeni znakovi djetetova odbijanja.
Odaberite pravi trenutak
Dobro promislite prije no što ćete krenuti. Šanse za uspjeh ovise o pravom trenutku odnosno svakako je potrebno izbjeći one nepovoljne kao što su rođenje brata ili sestrice, stresan radni tjedan, preseljenje, prelazak u novi vrtić... Za malene je svakodnevna rutina temelj za osjećaj stabilnosti. Promijene li se nešto u njihovoj rutini odmah se zbune, izgube kompas, što može dovesti i do povratka u prethodnu infantilniju fazu. Stoga pričekajte da se normalizira situacija u vašem domu i da se sve ponovno odvija uobičajenim tijekom i tek tada krenite.
Ne vršite pritisak na dijete
Najgora pogreška kod prelaska na tutu jest vršiti pritisak na dijete. Ako dijete ne pokazuje nikakav interes, ni vi ne biste trebali siliti. Moguće je da dijete nije još spremno, a nervoza koju će zbog vašeg pritiska osjetiti može negativno utjecati na njegov mjehur. Nerijetko ova situacija dovede do potiskivanja poriva za mokrenjem te zatvora. Zato dopustite djetetu da odredi tempo. Pomozite mu pomoću priča i prigodnih slikovnica.
Nemojte sebi stvarati pritisak
Ne dopustite si da vas savjeti sa strane izbace s vašeg puta. Komentari kao:“Prije su djeca puno prije prelazila iz pelena na tutu!“, ignorirajte svejedno koliko često ih čujete od baka, susjeda ili poznanika. Metode su se tijekom posljednjih 50 godina promijenile, moga pravila koja su vrijedila nekad danas više ne vrijede, zastarijela su ili kriva. Ako vam prijateljica ili rođaka ispriča kako je njezino dijete skinulo pelene s godinu i pol, vi se samo sjetite da trebate slijediti svoj instinkt.
Nemojte kažnjavati dijete
Ni u kojem slučaju nemojte kažnjavati dijete jer se popiškilo u gaćice. Vikanje i ljutnja nisu konstruktivni ni poticajni, već dapače, kontraproduktivni. Dijete će to napraviti još mnogo puta, a vaša negativna reakcija može samo spriječiti da dijete išta nauči. U strahu da se opet ne izazove vašu negativnu reakciju potpuno će se pomutiti proces i dijete će nazadovati.
Kad mu se dogodi, bez obzira na frustraciju koju možda osjećate, presvucite dijete u miru i bez reakcija. Također pripazite da od svog djeteta, a ni sebe ne očekujete previše jer će cijeli proces samo potrajati duže.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti