- Ne treba forsirati da ide u vodu ako ono to ne želi. Svako je dijete individualac i to treba poštovati. Ako dijete ne želi ući u vodu, treba ga pustiti da se igra u plićaku: pretače vodu, kopa rupu u pijesku, igra se s igračkama i sl.
- Roditelj treba pokazati zanimanje za djetetove aktivnosti na način da se povremeno igra s njime te da ga konstantno nadgleda zbog sigurnosti. Dijete će samo pokazati kada je spremno ući dublje u vodu ili zaplivati s rekvizitima. Svako forsiranje prouzročit će suprotan učinak.
- Jedan je od najboljih načina za učenje neke aktivnosti spontana je igra. Potičite učenje u vodi na način da pohvalite dijete. Nikad ne treba uspoređivati napredak djeteta u odnosu na drugu djecu, jer to nepovoljno utječe na njegovo samopouzdanje.
- Dijete se možda odbija kupati zbog hladne vode. Ako je ekstremno osjetljivo možete nabaviti neoprenske hlačice (3 mm), koje štite najosjetljiviji dio djetetova tijela, ili neoprensko odijelo. Ljeti će neopren ujedno štititi dijete od nepovoljnog utjecaja sunčevih zraka.
- Ponesite djetetu nekoliko šarenih igračkama jer će one umanjiti strah od vode ili možda prisutnosti većeg broja ljudi koje dijete ne poznaje. Budite smireni tijekom priprema za odlazak u more, pri nanošenju zaštitne kreme, odijevanju kupaćeg kostima i rekvizita i sami uživajte u kupanju jer će tako onda učiti uživati i vaše dijete.
Foto: Profimedia
Tekst: I. T.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano