- Budite osjetljivi na bebine potrebe
Pravovremeno zadovoljavanje potreba vaše bebe (npr. hranjenje na zahtjev, a ne „po satu“) i provođenje samostalnog vremena s njom, pomaže bebi u izgrađivanju osjećaja sigurnosti te razvoja zdrave povezanosti između dojenčeta i roditelja. Ovo je neizrecivo važno tijekom cijelog dojenaštva, ali osobito u prvih 6 mjeseci bebina života. Upravo ta povezanost djetetu pruža osnovu za kasnije uspostavljanje autonomije i individualnosti.
- Obratite pažnju na temperament svog dojenčeta
Prvi znakovi emocionalnosti kod beba jednim se svojim dijelom baziraju na bebinom temperamentu, odnosno na individualnim razlikama s kojima se djeca rađaju. Na primjer neka dojenčad je aktivnija; neke bebe je lakše umiriti nego druge. Temperament doprinosi i tome da se neke bebe lakše daju „nosati“, dok su druge na to puno osjetljivije. Imajte na umu temperament svog dojenčeta i izbjegnite situacije u kojima bi se ono moglo uznemiriti.
- Koristite lice
Važan korak u zdravom emocionalnom razvoju djeteta je sposobnost dojenčeta da licem „razgovara“ s osobom koja se za njega brine. Na primjer, kad vaša beba počne gugutati, nasmijte joj se i pričajte s njom, na što će ona vrlo vjerojatno reagirati osmijehom i nastavkom gugutanja.
- Prepoznajte kad je dojenčetu „dosta“
Naučite prepoznavati kada je vašem dojenčetu previše stimulacije i kad joj je potreban prekid aktivnosti. Čest signal je okretanje glave od izvora podražaja (npr. majke koja se s bebom igra). Malo se odmaknite od bebe te pričekajte da vas ponovno pogleda, što je njen signal kojim pokazuje da je ponovno spremna na igru.
Tekst: Ana Plazonić, prof. psih.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano