Konačno ste došli kući iz rodilišta, a vaše novorođenče plače i plače. Ne postoji način na koji ga niste pokušali smiriti, no situacija se nije promijenila. Mnogi su vam predlagali da mu pokušate dati dudu varalicu, no vi se nećkate. Je li ona zdrava? Što ako se navikne na dudu? Što ako zbog dude ne bude htjelo više sisati? Činjenica jest da je “sisanje” jedan od najranijih djetetovih refleksa. Čak i slike s ultrazvuka, kada je beba u trbuhu, pokazuju kako već tada cuclaju svoj palac. To je jednostavno nagon, kao što bebe imaju nagon za sisanjem majčina mlijeka.

Kada mogu pomoći?

Neupitno je da duda, tijekom bebine prve godine života, može biti spas, i za roditelje i za dijete. U prvome redu nagon za sisanjem može biti tako jak da neka djeca žele cijelo vrijeme biti na majčinoj dojci. A kada više nisu, nastupa plač i negodovanje. A uz bebu koja plače teško da ćete uspjeti išta napraviti po kući ili se usredotočiti na neke poslove. I to je stresno. Ako se u spomenutoj situaciji nalazite više puta na dan, duda varalica može vam olakšati život i smiriti bebu.

No, rasprava o takvoj vrsti tješilice neprestano se vodi dok se roditeljima često daju oprečna mišljenja.

Kada djetetu dati dudu?

Ako vaše dijete neutješno plače, a pokušali ste učiniti sve – od nošenja, maženja, dojenja... Neke se bebe jednostavno ne mogu zasititi sisanja i cuclanja pa čak i kada nisu gladne. Možda ćete upravo zbog toga posegnuti za dudom kako biste vidjeli hoće li se vaša beba smiriti.

Usredotočenost na dudanje, naime, smiruje dijete u vrijeme budnosti te ublažava moguću napetost. Mnoga djeca i u snu žele imati dudu u ustima, a kada im ispadne, odmah osjete nemir i počnu plakati. To može postati problem jer su djeca tada neispavana i uznemirena.

Kako upotrebljavati dudu?

  • Ne koristite se dudom kako biste utažili djetetovu glad ili kao zamjenu za vašu pažnju. Uvijek prije nego što mu ponudite dudu, pokušajte doznati je li možda vaše dijete gladno, umorno ili mu je dosadno.
  • Nikada ne vežite dudu djetetu oko vrata ili za krevetić kako se ne bi ugušilo.
  • Prije prve uporabe uvijek dudu sterilizirajte tako da je prokuhate u kipućoj vodi pet minuta. Pripazite da je potpuno ohlađena prije nego što je date djetetu.
  • Održavajte je čistom ispirući je vrućom vodom.
  • Vodite računa o tome da duda nema pukotine. Katkad roditelji daju djetetu dudu nakon što su mu dali lijek, no neki od tih lijekova mogu oštetiti materijal dude.
  • Mijenjajte dudu varalicu svaka dva mjeseca.
  • Nikada ne umačite dudu u šećer ili med jer može štetiti djetetovim zubićima.
  • Ne dopustite da beba ili dijete žvače dudu kako ne bi puknula.

Odabir dude

  • Proučite kakva bi duda mogla odgovarati djetetu. Anatomska, okrugla, silikonska ili gumena.
  • Provjerite postoje li na dudi eventualna oštećenja, mjehurići zbog kojih bi duda mogla puknuti tijekom sterilizacije.
  • Silikonske su dude pogodnije za manje bebe, one od 0 do 6 mjeseci jer se lakše oštećuju. A kada djetetu počnu rasti prvi zubići, ponudite mu gumenu dudu koja je mekša i otpornija.
  • Proučite informacije na pakiranju.

Oprez

Duda može prouzročiti slabo dobivanje na težini djeteta. U ranim tjednima, kad se dojenje tek uhodava, dudanje dude utječe na djetetovo sisanje, čineći ga manje učinkovitim u pražnjenju dojke. To uzrokuje probleme s proizvodnjom mlijeka i dobivanjem na težini. Dijete koje je mirno može se zadovoljiti sisanjem dude ne pokazujući interes za dojenjem čak i ako je gladno. To rezultira nedovoljnim i prekratkim podojima. Duda je i potencijalni izvor gljivične infekcije. Gljivicama koje uzrokuju mliječac pogoduje sobna temperatura i vlažne površine. Ako imate gljivičnu infekciju, a vaše dijete upotrebljava dudu, prokuhavajte je nekoliko puta na dan.

Tekst: Iva Stilinović Grahovac

Foto: Thinkstock