Ljuštenje kože u prvim danima života normalna je fiziološka pojava, koja je najizraženija u području ručnih i nožnih zglobova. Posljedica je nezrelosti žlijezda lojnica. Na mjestima pojačanog ljuštenja koža može biti izrazito suha i lagano crvenkasta. Ta je pojava češća kod prenesene djece. Potkraj trudnoće sloj se verniksa stanjuje i koža dolazi u doticaj s plodovom vodom. Dodatna njega nije potrebna.

Neposredno nakon rođenja na koži mogu biti vidljive nakupine prirodne zaštite kože tijekom trudnoće − vernix caseosa. Kako bi se održalo dobro zdravlje kože djeteta, treba dopustiti da se verniks prirodno upije ili da ga majka nježnom masažom jagodicama prstiju utrlja u kožu djeteta. Kod prenesenog djeteta koža može biti izrazito suha i ispucala jer se verniks upio u kožu prije rođenja.

Tjemenica - problem na vlasištu

Tjemenica je vrlo česta pojava u dojenačkoj dobi. Smatra se fiziološkim poremećajem vlasišta, koji nastaje zbog prolaznog djelovanja majčinih hormona i pojačanog rada žlijezda lojnica. Najčešće se na vrhu tjemena uočavaju ljuskaste naslage bijelo-žućkaste boje, koje se mogu proširiti na uške, vrat i gornji dio lica.

Kad se pojave prve promjene, preporučuje se obuhvaćene dijelove namazati vatom natopljenom neutralnim dječjim uljem nekoliko sati prije kupanja da ljuskice omekšaju.

U vrijeme kupanja vlasište treba oprati s nekoliko kapi blaga dječjeg šampona, nježno uz pomoć trljačice ili gaze vlasište treba istrljati, dobro isprati vodom i na kraju iščetkati kosicu. Ako je zahvaćeno veće područje, ulje se može namazati navečer prije spavanja i pustiti da djeluje preko noći. U tom slučaju djetetu treba staviti pamučnu kapicu. Ne preporučuje se nasilno skidati ljuskice s vlasišta jer se može oštetiti površinski sloj kože, što pak pogoduje nastanku infekcije.

U većini slučajeva tjemenica se pojavljuje u lakšem obliku i vrlo se brzo rješava. Predrasuda da se tjemenica pojavljuje zbog loše higijene nije znanstveno utemeljena.

Tekst: Božena Vrabec, dipl. med. techn., pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Dom zdravlja Zagreb − zapad i Danijela Krištić, bacc. med. techn., patronažna sestra, Dom zdravlja Zagreb − zapad

Foto: Profimedia