Teoretski, zbog pijenja vode iz kadice, dijete može osjetiti bol u trbuščiću ili, ako popije veću količinu, povratiti. Ali to se gotovo nikad ne događa jer djeca uglavnom ispljunu vodu iz usta kada osjete neugodan sapunasti okus. Činjenica je i da je sapun ili šampon vrlo razrijeđen u velikoj količini vode. Čak i ako ste nedavno prali kadu deterdžentom, voda za kupanje i dalje nije prijetnja djetetovu zdravlju. Naime, količina kemikalija koja se koristi za pranje kade i ispere velikom količinom vode, znatno je manja od one u vodi bazena, pa nekoliko gutljaja ne može naškoditi djetetu.

Dajte djetetu piti vode

Ipak, bolje je dati djetetu da pije čistu vodu nego da isprobava ovu iz kade. Možete mu ponuditi igračke dok se kupa, to će ga zabaviti pa neće razmišljati o cuclanju vode u kojoj sjedi. Kupanje može biti i dobra prilika da dijete naučite piti iz čaše. Dajte mu čistu vodu u čaši i pokažite mu kako se pije. Ako i prolije sve, to vam neće smetati jer je u kadi. Ili mu možete dati da se igra plastičnom čašom koja ima rupe na dnu. Tako će dijete pokušavati popiti vodu, ali mu ona neće završiti u ustima. Osim toga, zabavljeno igrom neće ni primijetiti da ga kupate, pa neće biti suza i opiranja.

Dijete prije početka dohrane nemojte pojiti vodom

Bebe vodu dobivaju iz mlijeka koje je tekućina samo po sebi. Novorođenče ima vrlo malen želučić i voda mu može u njemu zauzeti mjesto koje pripada njegovoj hrani - mlijeku. Zato novorođenče ne treba pojiti. Kada se približi vrijeme kašica nakon 5. odnosno oko 6. mjeseca možete djetetu početi davati vode jer tada obrok kašice počinje zamjenjivati mliječni obrok i samim time djetetu treba nadodoknaditi tu tekućinu. Možda je i to odgovor zašto vaše dijete pije vodu iz kade.

Foto: Thinkstock