Kod majki koje ne jedu raznoliko, koje jedu neredovito ili su vegetarijenke postoji veća šansa da neki vitamini, ali i željezo neće dospijeti do mlijeka koje dijete posisa. Majčino tijelo će doduše dati mlijeku više no što će ostaviti za sebe, no kad više nema zaliha tada i majčino mlijeko ne može biti dovoljno vrijedno i hranjivo. Zato je bitno da žena bira i kombinira zdrave namirnice u svom jelovniku i da u konzultaciji s liječnikom uzima dodatne vitamine B12, vitamin D (prevencija rahitisa) i vitamin K.
Željezo u majčinom mlijeku
Prednost majčinm mlijeku svakako treba dati kad je riječ o željezu. Ono sadrži laktoferin, enzim važan u procesu apsorbcije željeza. U kravljem mlijeku nema tog enzima pa djeca na bočici teže apsorbiraju željezo i mogu imati manjak željeza.
Djeca u principu nakon rođenja uz dojenje mogu živjeti na zalihama željeza koje su dobila od majke tijekom trudnoće, no nakon 6. mjeseca te su zalihe polako iscrpljene i potrebno ih je nadoknađivati svakodnevno kroz hranu odnosno kašice.
Dodatno uzimanje željeza koje se nerijetko prepisuje dojenčadi pogoduje razvoju bakterija koje izazivaju plinove i grčeve u crijevima. S druge strane željezo iz majčina mlijeka apsorbira se preko laktoferina. U tom obliku nije dostupno bakterijama u službi kolika, a koje za razvoj trebaju baš željezo.
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke