Možda patite od baby bluesa ili poslijeporođajne depresije? Ne brinite, to je vrlo učestalo
Mnoge se žene s tim same suočavaju i ne traže pomoć. Takvo je raspoloženje posljedica tzv. sindroma prilagodbe na majčinstvo. Žena se osjeća potišteno, često plače, čini se kao da je dijete uopće ne veseli, a obitelj je razdražuje. Povezano je s moćnom hormonskom promjenom u organizmu, s pojavom djeteta o kojem se sada mora neprestano brinuti, s pojavom goleme odgovornosti prema tom malom biću, ali i sa strahom za djetetovo zdravlje te s nesigurnošću u vlastite sposobnosti.
Što učiniti?
3. Zatražite pomoć obitelji i partnera. Ne morate sve raditi sami!
4. Zapamtite da je ovakvo stanje duha tek privremena pojava i da će uskoro prestati i ponovno ćete se dobro osjećati u svojemu tijelu. Kad god se osjetite potišteno, pokušajte se razveseliti nekom veselom glazbom, komedijom, razgovorom s prijateljicom ili partnerom.
5. Ako se takvo stanje tuge produlji i ne znate kako si pomoći, potražite stručnu pomoć psihologa ili psihijatra. Oni postoje da bi vam pomogli u takvim situacijama i možda vam upravo treba razgovor s vama nepoznatom osobom koja ima iskustva sa sličnim stanjima. Možda će vam trebati tek nekoliko razgovora da se vratite u ravnotežu.
Tekst: Ivančica Tarade
Foto: Thinkstock
Je li Uskrs postao Božić broj 2? Roditelji se pitaju trebaju li kupovati poklone i za ovaj blagdan
5 suptilnih znakova da vršite preveliki pritisak na dijete
Djeca odrastaju s manje bratića i sestrični: Jesu li milenijalci posljednja generacija koja ima puno rođaka?
Bogat program u zagrebačkom ZOO vrtu: Djeca postaju rendžeri, dijele pisanice životinjama, uz kvizove i nagrade
Pobjednik 'The Voice Kids Hrvatska' Marino Vrgoč na Dječjoj pjesmi Eurovizije