I kod dojenih beba i kod onih na formuli može se dogoditi da im je stolica tvrda i 'brabonjičasta', konzistencije gline (pojavljuju se i tragovi crvene krvi). Tijekom pražnjenja crijeva beba se napinje i muči, može doći do smanjenog apetita, a trbuščić na opip je tvrđi.
O zatvoru je riječ ako je stolica jako tvrda, katkad u manjim kuglicama, a pražnjenje crijeva otežano ili bolno. Pritom beba pati od grčeva i bolova u trbuhu, a može se ozlijediti i sluznica anusa, što je vrlo bolno i dodatno otežava tiskanje.
Kada posjetiti liječnika?
Možete joj pomoći sami, a preporučljivo je nazvati pedijatra ako beba nije imala stolicu dan ili dva, a postoje i drugi znakovi kao što su:
- krv u stolici
- beba je razdražljiva
- čini se da ima bolove u trbuhu
- nema poboljšanja zatvora nakon što ste poduzeli mjere iz sljedećih 5 koraka:
1. Vježbanje
Kao i kod odraslih, tjelovježba i pokreti mogu stimulirati rad crijeva. Lagano pomičite bebine noge dok leži na leđima i oponašajte vožnju bicikla što će pomoći radu crijeva i ublažiti zatvor.
2. Topla kupka
Topla kupka opustit će trbušne mišiće, može pomoći pri pražnjenju crijeva i ublažiti nelagodu povezanu sa zatvorom.
3. Promjene u prehrani
Određene promjene u prehrani mogu pomoći pri zatvoru, ali one se razlikuju ovisno o dobi i prehrani djeteta. Dok dojite, mogli biste iz prehrane izbaciti određene namirnice, poput mliječnih proizvoda. Bebama hranjenim adaptiranim mlijekom, pokušajte promijeniti vrstu mlijeka ili dodati u prehranu vode, o čemu se posavjetujte s pedijatrom.
Ako dojenče jede čvrstu hranu, uvedite hranu koja je dobar izvor vlakana. Mnogo voća i povrća pomoći će u stimulaciji crijeva zbog većeg sadržaja vlakana. Dobar izbor hrane za bebe sa zatvorom su:
- jabuke bez kore
- brokula
- cjelovite žitarice, kao što su zobene pahuljice ili tjestenina od cjelovitog zrna
- breskve
- kruške
4. Hidracija
Dojenčad obično ne treba dodatnu tekućinu jer je dobiva dovoljno iz majčinog ili adaptiranog mlijeka. Međutim, bebama sa zatvorom godit će male količine tekućine. Konzultirajte se s pedijatrom o uporabi probiotičkih preparata koji pomažu u reguliranju probave kod beba.
Mala količina čistog soka od jabuke može pomoći u omekšavanju stolice. Nakon što beba napuni 6 mjeseci, može popiti malu količinu voćnog soka, kao što je 100-postotni sok od šljiva ili jabuka. Ovaj sok može pomoći u liječenju zatvora. Međutim, nemojte bebi davati voćni sok bez konzultacije s pedijatrom.
5. Masaža
Postoji nekoliko načina masaže trbuščića za ublažavanje zatvora:
- Vrhom prsta pravite kružne pokrete po trbuhu u smjeru kazaljke na satu.
- Držeći bebina koljena i stopala zajedno, nježno ih gurajte prema trbuhu.
6. Rektalno mjerenje temperature
Jedan od mogućih načina kako pomoći bebi u slučaju zatvora, kad ništa drugo ne pomogne, jest nadražajem anusnih mišića. Na higijenski štapić ili vrh toplomjera stavite malo kreme i oprezno stavite u anus kako biste potaknuli refleks pražnjenja crijeva.
Kada beba ima zatvor, rektalno mjerenje temperature čistim, podmazanim toplomjerom može potaknuti pražnjenje crijeva.
No nikako to ne radite prečesto niti bez savjetovanja s pedijatrom.
Uporaba glicerinskih čepića koji omekšavaju tvrdu stolicu, može pomoći, ali nije uvijek pravo ni trajno rješenje problema. Općenito, učestala uporaba čepića, klistira ili laksativa može biti novi uzrok zatvora jer crijevo postane ovisno o njima i izgubi osjetljivost na fiziološke podražaje.
Sin Petre Kurtele sam sebi ošišao šiške: Što učiniti kad dijete to napravi?
Koje dijete u obitelji ima najviše smisla za humor?
'Nevidljivi sustavu': Odgojitelji održali prosvjed u Zagrebu
Milenijalci, osjećat ćete se staro zbog ovoga: Koliko razumijete sleng današnjih klinaca?
Psihologinja otkrila kad je dijete spremno za kućnog ljubimca