Ako vaše dijete nije više mala beba, a i dalje se budi tijekom noći pročitajte savjete koji vam mogu pomoći u ovoj situaciji...
1. Rani odlazak u krevet
Jeste li znali da dijete najdublje spava između 20 sati i ponoći? To znači da se ako ide spavati iza 20 sati vjerojatno neće dovoljno naspavati i veća je vjerojatnost da će se probuditi tijekom noći. Ako imate problema s buđenjem, postupno uvedite raniji odlazak na spavanje: oko 19 ili 19.30 sati.
2. Neka pokušaju sami
Neka djeca tek uče umjetnost uspavljivanja. Uletite li u sobu čim čujete prvi zvuk negodovanja, dijete će se naviknuti da uvijek ima roditelja za utjehu, nošenje…. Pokušajte pričekati nekoliko minuta prije nego što uđete u djetetovu sobu. Na taj način djetetu dajete priliku da se smiri i ponovno zaspi. Ako se prosvjed pretvori u plač – pokušajte sa sljedećim korakom.
3. Ponudite "ograničenu" pomoć
Ako se dijete ne može samo prilagoditi, pomozite mu. Vaše će dijete zahtijevati da ga podignete, držite ili ljuljate svaki put kad se probudi, ako je na to naviklo, kako bi ponovno zaspalo. Pokušajte ga odviknuti od toga tako što ćete mu ponuditi 'ograničenu' pomoć. Na primjer, pomazite dijete da zna da ste tu za njega i kada se smiri, ali je još budno, polako izađite iz sobe. Ako i dalje plače za vama, odgodite vrijeme kada ćete se vratiti. Takvo nježno vježbanje samostalnog spavanja pomoći će djetetu da nauči da ne trebate uvijek biti tu da zaspi.
4. Isključiti bolesti i zube
Naravno, postoje trenuci kada vaše dijete plače jer mu nije dobro ili mu niču zubi. To je vrijeme kada vas dijete najviše treba. Uvijek je važno prvo provjeriti je li dijete bolesno ili ima objektivne tegobe.
5. Dajte djetetu 'tješitelja'
Dekica, plišana igračka ili čak stara majica koju može namirisati mogu utješiti dijete tijekom noći i pomoći mu da ponovno zaspi. Ako se veže za te stvari, naučit će ih koristiti kao utjehu i samo će zaspati.
Izvor: Mojpedijatar