VRIJEME JE ZA PODRIGIVANJE: Iskusna primalja pokazuje kako podrignuti bebu

Iako vam se možda na prvu čini komplicirano, kad pogledate video, shvatit ćete kako je jednostavno 'baratati' bebom

Screenshot YouTube

U prvih nekoliko mjeseci života mnoge bebe uz mlijeko progutaju i puno zraka koje potom stvara probleme s trbuščićem pa je zrak u trbuhu jedan od najčešćih uzroka nelagode i plača.

Neke bebe imaju potrebu podrignuti odmah nakon hranjenja, a neke neće podrignuti što god da im radili, i pritom im uopće ne smeta što nisu izbacile zrak iz trbuščića. 

Medicinska sestra i iskusna primalja Blair Hammond na Youtubeu kanalu američke Mount Sinai Kravis Children's Hospital, jedne od najcjenjenijih dječjih bolnica u New Yorku, objasnila je svoju omiljenu metodu podrigivanja, za koju tvrdi da je učinkovita.

Naravno, uvjet je da se osjećate sigurno u baby handlingu i da ova metoda odgovara vašoj bebi.

‘Prvih dana nakon rođenja bebe ne uzimaju veliku količinu mlijeka u svoj želučić pa neće imati potrebu podrigivati, što je idealno vrijeme da uvježbate pokrete kojima ćete je potaknuti na podrigivanje’, objašnjava Blair u videu.

‘Ako dojite bebu, već nakon 15-20 minuta podoja, uspravite je i potaknite da podrigne. Potom nastavite hranjenje’, savjet je ove iskusne primalje.

A evo kako u videu objašnjava metodu koju toplo preporučuje roditeljima.

1. Bebu obuhvatite rukama tako da joj jednom rukom pridržavate leđa, a drugom rukom, kažiprst prislonite na jedan bebin obraz, a palacdržite ispod drugog obraza. Istovremenoostalim prstima obuhvatite bebu ispod pazuha.

2. Podignete bebu, tako da joj se tijelo opruži, kako bi sav zrak u trbuščiću krenuo prema gore.

3. Potom bebu spustite, ali tako da joj je trbuščić i dalje oslonjen na dlan vaše ruke, prsti su vam i dalje u početnoj poziciji. Blago je nagnete prema naprijed, a drugom rukom nježno lupkate po leđima.

Važno je da cijelo vrijeme podržavate bebinu glavu, da beba bude blago nagnuta prema naprijed, a drugom rukom, kojom je lupkate po leđima, uvijek je možete pridržati ako krene prema natrag.

Ako bebi ne odgovara preporučena metoda ili se vi ne osjećate sigurno, koristite uobičajenu metodu, tako da bebu oslonite trbuščićem na svoje rame, jednom je rukom pridržavate, a drugom lupkate po leđima ili nježno masirate.