Pri svakom premještanju i podizanju bebe držite se sljedećih savjeta:
- Dok dijete ne nauči samostalno i sigurno držati glavicu (što je individualno i neće se kod svake bebe dogoditi u istom tjednu ili mjesecu života), trebate je pridržavati u području zatiljka i vrata. Nikako ne držite bebu tako da joj glavica bude previše zabačena unazad.
- Nikad ne uzimajte novorođenče samo jednom rukom niti je povlačite za šačice pri ustajanju.
- Podizati i spuštati bebu treba nježno i polako, bez naglih trzaja.
- Bebi prilazite tiho i obratite joj se nježno glasom i pogledom. Beba voli kad je uzimate u naručje, jedino ne voli da se to čini naglo i s ljutnjom. Smiješite joj se i “tepajte” i ona će osjetiti vašu ljubav i brižnost.
- Najbolji način podizanja bebe: podvucite jednu ruku pod bebin vrat i glavu, a drugu ruku pod donji dio leđa i stražnjicu, a zatim je podignite prema sebi. Kod spuštanja pazite da uvijek podupirete glavicu jednom rukom, a donji dio tijela drugom.
Što bebe još vole?
Beba voli kad je držite prislonjenu uz sebe (osobito na goloj koži), voli ležati na prsima, kad je držite rukom oko trbuščića, a leđima naslonjenim na vaše tijelo, no također voli i kad je uspravljena pa može gledati preko vašeg ramena uz obavezno pridržavanje glavice ili kad je ispružena na vašim rukama dok joj pričate i smješkate joj se. Jedan od praktičnijih načina nošenja male bebe jest u nosiljci ili slingu za bebe jer tako imate slobodne ruke, možete s njom u šetnju bez kolica i lako je možete dojiti, a da vas nitko ne ometa.
Tekst: Ivančica Tarade
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti