U odnos sa kućnim ljubimcima ulažemo mnogo strpljenja i ljubavi, tako da se životinja u našem društvu osjeća voljeno i sigurno. No, novopridošlo dijete za životinju predstavlja svojevrsnu konkurenciju.

PAS

Pas shvatiti i osjetiti da se rođenjem djeteta stvara novi poredak u obitelji. Novi član će imati viši rang, a odnosi u njegovom „čoporu“ se mijenjaju. Evo nekoliko općenitih preporuka kako pripremiti psa za susret s djetetom.

  • Prije no što novorođenče stigne u dom, odvedite ljubimca veterinaru na pregled. Važno je da je pas zdrav i da neki njegovi problemi neće utjecati na zdravlje bebe.
  • Uzmite neki komad djetetove odjeće dok je ono još u  rodilištu i dajte psu da ga ponjuši. Dobro je da se pas upozna s djetetovim mirisom prije no što upozna dijete.
  • Prošetajte psa neposredno pred susret s djetetom.
  • Nemojte biti nervozni za vrijeme susreta jer će pas to osjetiti i možda se nervozno ponašati.
  • Poželjno je da je pas odgojen odnosno dresiran. Ne dopustite da skače na dijete, liže ga... Pas mora biti smiren pored djeteta.
  • Nemojte tetošiti psa ako je neposlušan niti ga podmićivati psećim poslasticama. On mora znati gdje su granice.
  • Nadzirite susrete djeteta i psa. U početku ih možete razdvajati, a kako dijete raste pazite na dijete kad se njih dvoje druže. Dijete bi moglo povući psa za rep, lupiti ga, krenuti prema njegovoj zdjelici... Naravno da ćete se ravnati po tome što već znate o karakteru vašeg psa, no ovo je nova situacija i za vas i za psa i trebate biti oprezni. Tek kad se uvjerite da pas nema nikakav problem, možete se opustiti.

MAČKA Ponašanje mačke će se promijeniti odmah čim beba stigne u kuću. Budući da je mačka po prirodi nezavisna i samostalna životinja, ona obično ignorira dijete sve dok se ono samo ne zainteresira za nju. Ni u kojem slučaju ne ostavljajte mačku nasamo s bebom. Mačke su nepredvidive i brze, a mogu biti i agresivne.

  • Mačku ne puštajte u djetetovu kolijevku ili krevetić. One se vole zavlačiti i to su im zanimljiva mjesta za ušuškavanje pa bi se mogle, kad se malo upoznaju s bebom, stisnuti uz bebu što može loše završiti.
  • Mačke su prijenosnici toksoplazmoze. Žene koje su i ranije imale mačku vjerojatno imaju antitijela na toksoplazmozu pa kontakt s mačkama, naravno, uz uobičajene higijenske mjere, neće ni rođenoj bebi.

Foto: Thinkstock