Stope neplodnosti rastu diljem svijeta: Ovo su ključni uzroci

Najveći teret podnose žene u kasnijim reproduktivnim godinama. U dobnoj skupini od 35 do 39 godina stopa prevalencije je oko 20% veća u usporedbi sa ženama u ranim tridesetima.

ako ne uspijevate začeti provjerite javlja li se kod vas jedan od ovih 6 problema koji ukazuju na neplodnost Foto: Shutterstock

Nova globalna analiza otkriva zabrinjavajući porast stope ženske neplodnosti u posljednja tri desetljeća, posebno među ženama u dobi od 35 do 39 godina.

Prema studiji objavljenoj u časopisu Scientific Reports, broj žena pogođenih ovim problemom povećao se za čak 84% između 1990. i 2021. godine - s više od 110 milijuna slučajeva zabilježenih u 2021. godini. Studija se temelji na podacima o globalnom opterećenju bolestima (GBD) i uključuje projekcije do 2050. godine. Analiza obuhvaća 204 zemlje i koristi sofisticirane modele za predviđanje trendova, ističući regionalne i dobne razlike u opterećenju.

Najveći teret podnose žene u kasnijim reproduktivnim godinama. U dobnoj skupini od 35 do 39 godina stopa prevalencije je oko 20% veća u usporedbi s ženama u ranim tridesetima.

Uzroci neplodnosti

Uzroci neplodnosti su višestruki: od hormonalne neravnoteže i poremećaja ovulacije, do utjecaja zagađenja i genetskih čimbenika. Također je uočena povezanost s drugim zdravstvenim problemima, poput endometrioze, raka i kardiovaskularnih bolesti.

Geografske i demografske razlike

Azija, posebno Kina i Indija, ima najveći apsolutni broj slučajeva, dok Istočna Azija ima najviše dobno standardizirane stope. Nasuprot tome, Australija i Novi Zeland imaju najniže stope. Nagli porast zabilježen je u Latinskoj Americi, dok su stope pale u Oceaniji.

Zemlje sa srednjim socioekonomskim razvojem (SDI) bilježe najveći broj slučajeva, a uočena je i pozitivna korelacija između indeksa ljudskog razvoja (HDI) i rastuće prevalencije - posebno u zemljama s HDI-jem iznad 0,8.

Iako se predviđa blagi pad ukupnog broja žena koje pate od neplodnosti do 2050. godine, stope standardizirane prema starosti (ASPR) će nastaviti rasti, uglavnom zbog starenja populacije, boljih dijagnostičkih metoda i promjena u životnim navikama.

Autori studije upozoravaju da se, unatoč blagom smanjenju ukupnog broja slučajeva, ženska neplodnost mora tretirati kao rastući javnozdravstveni izazov. Nužne su preventivne mjere, rana dijagnoza i poboljšane politike reproduktivnog zdravlja, s posebnim naglaskom na starije žene i čimbenike rizika iz okoliša.

 Izvor: Yumama