Istraživanja pokazuju da majčina genetika određuje koliko su djeca pametna, navodi Independent. Veća je vjerojatnost da će žene prenijeti gene inteligencije svojoj djeci jer se oni nose na kromosomu X, a žene imaju dva od njih, dok muškarci imaju samo jedan.
Osim toga, znanstvenici sad vjeruju da se geni za napredne kognitivne funkcije naslijeđene od oca mogu automatski deaktivirati. Smatra se da kategorija gena poznata kao "uvjetovani geni" radi samo ako potječu od majke u nekim slučajevima i oca u drugim slučajevima. Vjeruje se da je inteligencija jedan od uvjetovanih gena koji dolaze od majke.
Laboratorijske studije koje su koristile genetski modificirane miševe otkrile su da oni dodatnom dozom majčinski gene razvijaju veću glavu i mozak, a imaju manja tijela. Dok su oni dodatnom dozom očinskih gena imali mali mozak i velika tijela.
Istraživači su identificirali stanice koje sadrže samo majčine ili očeve gene u šest različitih dijelova mišjeg mozga koji kontroliraju različite kognitivne funkcije, od prehrambenih navika do pamćenja.
Stanice s očevim genima nakupljene su u dijelovima limbičkog sustava, koji je uključen u funkcije kao što su seks, hrana i agresija. No, istraživači nisu pronašli očinske stanice u moždanoj kori, gdje se odvijaju najnaprednije kognitivne funkcije, poput zaključivanja, razmišljanja, jezika i planiranja.
Majke zaslužne za nasljedne i nenasljedne faktore inteligencije
S obzirom na to da ljudi nisu isto što i miševi, istraživači u Glasgowu odlučili su pristupi istraživanju inteligencije na drugačiji način. Otkrili su da se teorija iz studija na miševima potvrđuju i na ljudima. Oni su svake godine od 1994. intervjuirali 12,686 sudionika u dobi od 14 do 22 godine. Unatoč uzimanju u obzir nekoliko čimbenika, od obrazovanja sudionika do njihove rase i socio-ekonomskih statusa, tim je otkrio da je najbolji pokazatelj inteligencije majčin IQ.
Međutim, istraživači su istaknuli da genetika nije jedina odrednica inteligencije, samo 40-60% inteligencije nasljedno, što znači da je ostatak određen vanjskim faktorima.
No, majke su igrale važnu ulogu i u nenasljednim faktorima inteligencije, s nekim studijama koje sugeriraju da je sigurna emotivna veza između majke i djeteta usko povezana s inteligencijom.
Istraživači na Sveučilištu Washington su otkrili da je sigurna emotivna veza između majke i djeteta ključna za razvoj nekih dijelova mozga. Nakon analize načina na koji se grupa majki odnosila prema svojoj djeci tijekom sedam godina, istraživači su otkrili da su djeca koja su bila emocionalno podržana i imala zadovoljene intelektualne potrebe imala u prosjeku 10% veći hipokampus u dobi od 13 godina nego djeca čije su majke bile emocionalno udaljene. Hipokampus je područje mozga povezano s pamćenjem, učenjem i odgovorom na stres.
Snažna veza s majkom daje osjećaj sigurnosti djetetu koji mu omogućuje da istražuje svijet i samopouzdanje za rješavanje problema. Osim toga, predane, pažljive majke teže pomoći djeci u rješavanju problema, što im dodatno pomaže da ostvare svoj potencijal.
Naravno, i očevi mogu igrati jednako važnu ulogu njegovatelja kao majke. Istraživači ističu da je cijeli niz drugih genski određenih osobina, poput intuicije i emocija, koje se mogu naslijediti od oca, također ključ za otključavanje potencijalne inteligencije. Zato očevi, nemojte očajavati.