Kad ne bi postojali kućni testovi na trudnoću, većina žena možda nikad ne bi ni doznala da je imala biokemijsku trudnoću. Ako vam se dogodi da napravite test u vrijeme očekivane mjesečnice i on bude prvo pozitivan, a nakon nekoliko dana negativan, radi se upravo o tom slučaju. Jajna stanica je bila oplođena i počela se usađivati u maternicu, no taj proces zbog nekog razloga nije do kraja uspio. Procjenjuje se da nekih 70 posto svih začeća završava upravo ovim scenarijem. Moguće je i da sljedeća mjesečnica malo zakasni, do nekih tjedan dana.
Biokemijska trudnoća ne zahtijeva posebno liječenje i ne bi vas trebao zabrinjavati, osim ako ga detektirate nekoliko puta zaredom. No radije preporučamo da test na trudnoću ne radite tako rano, nego pričekate malo više od tjedan dana nakon što primijetite kašnjenje mjesečnice.
Emocije
Može biti stresna spoznaja da trudnoće kojoj ste se jako radovali više nema, no to ne znači da je neće biti u nekom drugom ciklusu. Čak i ovo kratkotrajno začeće koje je kućni test detektirao dokaz je da do trudnoće realno može doći, stoga potražite utjehu kod osoba u koje imate povjerenja ili koje su nešto slično prošle pa mogu razumijeti bolje vaše emocije, i hrabro nastavite pokušavati i dalje. Već idući ciklus može biti uspješan i ne morate odgađati planiranje djeteta, naravno, osim ako ste baš jako emotivno loše, tada si uzmite vremena da se od svega oporavite.
Neki od najčešćih uzroka biokemijskih trudnoća su:
- Poremećaji kromosoma. Jajna stanica ili spermij koji ju oplodi nose kromosomsku grešku zbog koje zametak ne može nastaviti razvoj te propada
- Anomalije maternice – prirođene (pregrada maternice, dvostruka maternica...) ili stečene (miomi) anomalije maternice mogu dovesti do toga da se zametak pokuša implantirati u dio maternice koji za to nije najpogodniji te zbog čega trudnoća prestaje
- Manjak hormona – neke žene imaju manjkavu drugu, lutealnu fazu ciklusa, zbog čega je premalo hormona da održe trudnoću Ako znate da imate anomaliju maternice, u planiranju začeća trebat će vam konzultacije s ginekologom. Sumnjate li da je kod vas u pitanju neki od problema s hormonima, svakako to podijelite s ginekologom koji će vas uputiti u sve potrebne pretrage i analize.
Tekst: Ivančica Tarade
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće