Nije dobro napraviti premali razmak između trudnoća, ali nije dobro ni pretjerivati u tome. Nemojte predugo odgađati drugu trudnoću ako za nju postoje uvjeti i ako je želite. Naime, ako odlučite roditi 15-20 godina nakon prvoga porođaja, već se ubrajate u rizične trudnice što se starosne dobi tiče, a ranice prouzročene infekcijama, upalnim procesima i izraslinama (miomi, ciste i sl.) mogu otežati novo začeće ili ugroziti trudnoću.
S godinama se plodnost smanjuje, ali i količina energije
S godinama, nerijetko, osim fizičkih promjena dolaze i psihičke. Uostalom, nakon velikog razmaka činit će vam se kao da nikad i niste rađali, a možda ni tjelesna kondicija više neće biti kao prije. Iskustvo u rađanju ne čini nas otpornima na moguće probleme, ali nam daje sigurnost jer znamo što se događa i to nam pomaže da smanjimo strahove i pogreške koje su nam se potkrale u prošloj trudnoći. Svaku trudnoću, bila ona druga, treća ili sedma, najbolje je planirati kao da je prva. Obnavljajući znanja o trudnoći i porođaju te ponovno obavljajući testove na određene bakterije, samo osiguravate sebi i svojem budućem djetetu sve najbolje.
Više detalja o tome kada je povoljno ponovno zatrudnjeti i zašto, te kako se ponašati u drugoj trudnoći, čitajte u tekstovima:
Tekst: Ivančica Tarade
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti