Sve se više govori o surogat majčinstvu, no još uvijek postoje mnoge nepoznanice i zablude u koje neki vjeruju iz neznanja.

Jedna od stvari koje zanimaju mnoge je je li surogat majka u srodstvu s djetetom, a odgovor na to pitanje ovisi o kakvom se surogat majčinstvu radi - jedino što je važno je čije se jajne stanice koriste.

U tradicionalnom surogat majčinstvu, koje se danas rijetko koristi, surogat majka je povezana s bebom jer se njezine jajne stanice koriste u kombinaciji sa spermom donora ili oca bebe, koja se zatim razvija u njezinoj maternici. Budući da se njezina jajašca koriste za stvaranje embrija, ona je genetski povezana s bebom.

Gestacijsko surogat majčinstvo je drugačije i danas je sve češće, a u ovom slučaju surogat majka nije u srodstvu s bebom. Embrij se stvara uz pomoć in vitro oplodnje pomoću jajnih stanica i sperme donora ili roditelja buduće bebe, a zatim se embrij usađuje u maternicu surogat majke koja će iznositi trudnoću. U tom smislu beba rođena od surogat majke genetski je povezana s onom čije su jajne stanice i sperma korišteni za stvaranje embrija, piše Surrogate.

Čiju krv ima beba?

Mnoge zanima dijeli li surogat majka dijeli krv i ima li istu krvnu grupu kao beba koju nosi. Neke to zanima u doslovnom smislu, a druge u kontekstu obiteljskih odnosa. Opet, u tradicionalnom surogat majčinstvu postoje biološke veze između surogat majke i bebe, pa su u tom smislu u krvnom srodstvu.

Kod gestacijskog surogatstva, žena koja nosi bebu nije u krvnom srodstvu s djetetom.

shutterstock_1095105707.jpg
Shutterstock Shanna se za surogat majčinstvo odlučila iz želje da pomogne parovima koji ne mogu imati djecu

Što se tiče pitanja dijele li surogat majka i beba krv dok je beba u maternici, odgovor je da. Kao i kod svake trudnoće, krv, kisik i hranjive tvari prenose se s majke na bebu kroz posteljicu. Krvna grupa surogat majke nije važna jer i genetske majke i njihove bebe mogu imati bilo koju krvnu grupu.

Međutim, krvni testovi i temeljiti medicinski pregledi za provjeru zaraznih bolesti važni su prije nego započne proces surogat majčinstva, budući da bi se ta stanja mogla prenijeti s nositelja na bebu u maternici.

Nasljeđivanje DNK

Ljudi su često zbunjeni genetikom pa nisu sigurni kakvu ulogu u tome ima surogat majka. Zatim, za stvaranje embrija potreban je ženski i muški genetski materijal. Bez obzira u čijoj maternici beba razvijena, genetski materijal dolazi od onoga tko je stvorio embrij. U tom smislu, jajna stanica i spermij su jedino važni kada je u pitanju genetika. Drugim riječima, ako je riječ o surogat majčinstvu gdje se embrij zače uz pomoć in vitro oplodnje i potom prenese u maternicu surogat majke, beba neće naslijediti njezinu genetiku.

Na koga će beba sličiti

I za ovo pitanje vrijedi isto pravilo - važno je samo čije su jajne stanice i spermiji korišteni za stvaranje embrija. Ako se radi o doniranom materijalu, beba fizički ne može sličiti surogat majci, već onoj od čijeg je genetskog materijala embrij nastao.