Spermiogram je diferentna pretraga analize ejakulata muškarca koju su ovlašteni provoditi biolozi-embriolozi koji se bave potpomognutom oplodnjom. Nalazi jako variraju, ovisno o laboratoriju u kojem se radi analiza. No kad se odlučite za bolnicu ili kliniku u kojoj obavljate spermiogram, pravila za davanje uzroka su ista.

Prije davanja uzorka sjemena potrebno je suzdržavati se od spolnih odnosa dva do pet dana. Apstinencija ni duža ni kraća od toga nije preporučljiva. Nikako ne bi smjelo proći više od 7 dana od posljednjeg odnosa. Potrebno je imati sterilnu posudicu u kojoj se predaje uzorak, a koja se ili kupi u ljekarni (sterilna posudica za urinokulturu) ili dobije u odabranoj poliklinici ili kliničkom centru.

Prije davanja uzorka potrebno je oprati ruke i spolovilo. Posudu treba otvoriti pažljivo, dodirujući poklopac samo izvana, i odlažući poklopac vanjskom stranom prema dolje. Po davanju uzorka posudu s uzorkom treba pažljivo zatvoriti i ostaviti u prostoriji, a osoblje će doći po nju, ili predajte osoblju ako vam je dana takva uputa.

Iznimno, u dogovoru s osobljem, uzorak se može donijeti i od kuće. Tada se također slijede gornje upute, a posudicu tijekom transporta treba držati na toplom, najbolje uz tijelo. Ne smije proći više od sat vremena od davanja uzorka do dolaska u polikliniku. Kod predavanja uzorka potrebno je potpisati obrazac kojim se potvrđuje identitet davatelja sjemena.

Spermiogram se ne radi ako je muškarac bolestan jer to može utjecati na rezultate. Ako ste u postupku inseminacije ili aspiracije, a vaš partner nije u mogućnosti u predviđeno vrijeme dati uzorak sjemena, moguće je unaprijed zamrznuti uzorak sjemena i iskoristiti tijekom postupka.

Tjelesna temperatura viša od 38 stupnjeva Celzijevih, jedan do dva mjeseca prije davanja uzorka sjemena ili bilo kojeg postupka izvantjelesne oplodnje, može štetno utjecati na kvalitetu sjemena. Loše utječu i vruće kupke i saune, stoga je preporuka da ih partner izbjegava dva do tri mjeseca prije postupka.

Izvor:betaplus.hr

Foto: Profimedia