Nova nada za parove je malena. Svega deset mikrometara dugačka, oprugica od polimera, točno tako oblikovana da se može spojiti sa spermijem. Vrteći se oko svoje osi ona jednostavno obuhvati repić spermija i zajedno s njim putuje do jajne stanice. Poput malenog vozila, kad stigne do cilja, oprugica otpušta spermij koji sada slobodno može oploditi jajnu stanicu.
Ovdje nije riječ o nanorobotu odnosno autonomnom robotu s motorom, kako se na prvi pogled čini, već o motoru kojeg navodi čovjek pomoću magnetnog polja. Kako navodi Zeit.de čitava priča se još uvijek događa samo u laboratoriju i to sa spolnim stanicama goveda koje su veličinom i građom vrlo slične ljudskima. No cilj istraživanja Olivera G. Schmidta i Mariane Medina-Sanchez sa timom stručnjaka Instituta za Intergarivne nanoznanosti u Dresdenu jest da se neplodnim parovima pomogne začeti odnosno ženama olakša začeće koje u slučaju neplodnosti muškarca ne moraju prolaziti psihički i fizički zahtjevne postupke potpomognute oplodnje (uzimanje hormona, apsorpciju jajnih stanica te vraćanje oplođenih jajnih stanica).
Otprilike se smatra kako kod polovice neplodnih parova razlozi neplodnosti leže kod muškarca i to u dva osnovna uzroka: bilo da se u testisima ne proizvodi dovoljno spermija (prema SZO u ejakulatu bi trebalo biti najmanje 39 milijuna spermija) ili su spermiji „lijeni“ odnosno prespori da bi doplivali do jajne stanice.
Mikromotori mogu pomoći prije svega ovoj drugoj grupi spermija koji imaju problem s pokretljivošću. Zdravi spermijidostižu brzine od 70 mikrometara u sekundi, a uz pomoć mikromotora u najboljem slučaju nepokretan spermij pliva 20 mikrometara u sekundi. Oprez je, naime, potreban jer motor ne smije oštetiti genetski materijal skriven u glavi spermija. Ako spajanje i plivanje uspiju, motorizirani spermij stiže na svoje odredište i spreman je spojiti se s jajašcem.
Izvor: Focus.de
Foto: Youtube.com i Profimedia
Svaki dan trenira po nekoliko sati i tušira se hladnom vodom: Ovako Cristiano Ronaldo odgaja sina
Recenzija filma 'Legenda o Ochiju': Zašto se preporučuje starijoj djeci?
Uz ovih 5 metoda natjerat ćete dijete da prestane cendrati prije nego što izgubite živce
Treba li u bebinu hranu dodavati sol i šećer? Pedijatrica savjetuje što kad beba odbija namirnice
Dr. Rajović otkrio koji su školski predmeti najvažniji za djecu: Razvoj potiče i aktivnost koje se mnogi srame