Obično se mala kvržica na bebinoj koži pojavi prilično brzo nakon uboda komarca. Ubrzo nakon toga postaje ružičasta ili crvena, a dan-dva kasnije postaje tamnija i tvrđa. I naravno, počet će svrbjeti jer tijelo vaše bebe reagira na proteine u slini komaraca.
Međutim, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), prema Healthlineu, djeca mogu biti sklona težim reakcijama od uboda komaraca. Može doći do jačeg oticanja zahvaćenog područja, a možda čak i modrica ili mjehura. U ozbiljnijim slučajevima, beba također može doživjeti koprivnjaču, natečene limfne čvorove ili nisku temperaturu.
Ubod komarca također može izgledati vrlo slično nekim drugim vrstama uboda insekata. Osim ako ga slučajno ne vidite, možda nećete sa sigurnošću znati jesu li ugriz i crvena kvrga rezultat komarca ili nekog drugog insekta. Međutim, ovaj ugriz često možete prepoznati po maloj crvenoj točki u središtu kvržice, koja može izgledati poput bradavice, mjehura ili prištića.
Imajte na umu da ubod komarca vjerojatno neće biti bolan. Ubod koji je bolan može biti posljedica uboda, možda pčele ili ose. Mravi su poznati po tome što uzrokuju bol, a neke muhe također mogu uzrokovati bolne mjehure na koži.
Liječenje uboda komaraca
Svrbež je doista problem kada su u pitanju ubodi komaraca. Većina ljudi jednostavno mora izdržati nekoliko dana neugodnog i dosadnog svrbeža. Ali to je dodatni izazov za bebe i malu djecu. Htjet će pod svaku cijenu počešati te ugrize koji svrbe. U međuvremenu, pokušat ćete ih spriječiti da se češu, kako ne bi slučajno prokrvarili ugriz i potencijalno unijeli infekciju . Ali vaša beba neće razumjeti zašto se ne želite češati.
Dakle, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti. Prije nego što počnete, zagrlite dijete i recite mu da će sve biti u redu. Očistite zahvaćeno područje blagim sapunom i toplom vodom i osušite tapkanjem. Zatim možete odabrati jednu od ovih strategija i vidjeti pomaže li.
Stavite hladan, vlažan oblog na mjesto ugriza.
Nanesite 1% hidrokortizonsku kremu na mjesto ugriza, prema preporuci liječnika. Ova krema, koja sadrži steroid, trebala bi privremeno smanjiti ili čak ublažiti svrbež. Mažite djetetovu kožu tri puta dnevno dok ugriz ne zacijeli ili prestane svrbjeti.
Jedno upozorenje: ne želite da prsti vaše bebe budu prekriveni steroidnom kremom, jer svi znamo gdje će ti prsti završiti – u ustima vaše bebe. Možda ćete morati nanijeti kremu ili pastu, a zatim pokriti područje odjećom tako da dijete ne može doći do njega.
Možda ćete biti u iskušenju da svojoj bebi date dozu antihistaminika kako biste smanjili svrbež, ali liječnici ne preporučuju samostalno korištenje antihistaminika kod djece mlađe od 2 godine.
Kada posjetiti liječnika
U kojem trenutku biste se trebali početi brinuti da to nije samo ubod komarca?
Prvo zapamtite što se smatra "normalnim" ili "tipičnim": svrbež koji traje nekoliko dana. Zahvaćeno područje može čak ostati natečeno i do tjedan dana. Ali ako vaša beba počne razvijati neke druge simptome, možda je vrijeme da nazovete liječnika i odete na pregled.
Iako može biti teško - ako ne i nemoguće - reći ima li vaša beba simptome poput glavobolje ili bolova u zglobovima, možete pripaziti na groznicu, povraćanje, proljev i osip. Ovi simptomi spadaju među simptome bolesti koje prenose komarci.
Također se možete obratiti svom pedijatru ako mislite da se ugriz inficirao. Topikalne antibiotske masti koje se izdaju bez recepta općenito se ne preporučuju za djecu mlađu od 2 godine, ali o tome možete razgovarati s djetetovim liječnikom.
Prevencija uboda komaraca
Imate nekoliko mogućnosti za sprječavanje ugriza. Možda ćete trebati koristiti kombinaciju za maksimalnu učinkovitost.
Odjenite se prikladno
Kada izvodite dijete van, obucite ga u odjeću koja pokriva što više kože . Košulje dugih rukava i hlače mogu smanjiti površinu izložene kože.
Nanesite sredstvo protiv insekata
Razumljivo je ako ste pomalo nervozni oko nanošenja sredstva protiv insekata jakog mirisa na svoje dijete. Budite oprezni kada bebi nanosite repelent protiv insekata kako ne bi dospio u usta, nos ili oči. Najbolje je raspršiti repelent po rukama, a potom ga nanijeti na lice djeteta. A kada uđete unutra, sapunom i vodom operite bebinu kožu i uklonite repelent.
Koristite mreže protiv komaraca
Jeste li išli u šetnju s bebom? Stavite mrežicu protiv komaraca na kolica kako biste zaštitili kukce.
Držite prozore zatvorene
Postoji li išta gore nego kad se ujutro probudite i otkrijete da je komarac proveo noć u vašoj spavaćoj sobi i ugrizao vas? Pobrinite se da na svim prozorima u sobi vašeg mališana budu komarnici.
Izvor: Yumama