U odgoju djeteta roditelji se susreću s mnogim preprekama i izazovima te se vjerojatno svaki roditelj nada da će njegovo dijete izbjeći razvoj određenih psihičkih poteškoća i poremećaja. Mnogi roditelji o takvim scenarijima ni ne razmišljaju. Tako je i s poremećajima hranjenja. Većina roditelja čini najbolje što može u odgoju svog djeteta i vjeruje kako će njegovo dijete izrasti u zdravog i sretnog pojedinca. No kada ipak dođe do razvoja simptoma poremećaja hranjenja, postoje mnogobrojni načini kako roditelji mogu na vrijeme prepoznati i potražiti stručnu pomoć te omogućiti i olakšati oporavak djeteta koje se bori s poremećajem hranjenja
Za početak, navest ću neke znakove koji mogu ukazivati na simptome poremećaja hranjenja. Osobe koje se bore s poremećajem hranjenja osjećaju intenzivan strah od dobivanja na težini te imaju narušenu sliku o sebi, a samopoštovanje je temeljeno na fizičkom izgledu. Izbjegavanje jedenja u društvu, preokupacija hranom, brojanje kalorija, pretjerano vježbanje, jedenje malih porcija hrane ili izbjegavanje jedenja uopće, učestalo vaganje i pretjerano vježbanje, pisanje popisa ‘dobre’ i ‘loše’ hrane samo su neki znakovi koji mogu upućivati na narušen i problematičan odnos prema hrani i svome tijelu zbog čega valja potražiti pomoć stručnjaka.
Poremećaji hranjenja dolaze u svim oblicima tijela i često se samo prema izgledu ne može reći da osoba boluje od poremećaja hranjenja, što je važno imati na umu. Ponekad osoba izvana izgleda kao zdrava i bez poteškoća dok se unutar sebe ipak bori s poremećajem hranjenja. Kod mladih djevojaka i mladića prisutna je pretjerana preokupacija tjelesnim izgledom koja nepovoljno utječe na samopoštovanje i sliku o sebi.
Ako primijetite da vaše dijete pokazuje znakove koji mogu upućivati na poremećaje hranjenja, prije svega je važno ne zatvarati oči pred problemom. Iako je teško suočiti se s ovako teškim poremećajem, vaše dijete treba vašu pomoć i podršku u borbi protiv poremećaja hranjenja. Stoga je važno da njemu ili njoj pristupite nježno i bez osuđivanja, ne okrivljujući svoje dijete za problem s kojim se susrećete.
Za potpuni oporavak od poremećaja hranjenja, važan je multidisciplinaran pristup koji uključuje psihijatra, psihologa, psihoterapeute različitih usmjerenja te nutricionista koji zajedno surađuju kao pomoć i podrška u oporavku osoba s poremećajem hranjenja. Oporavak od poremećaja hranjenja je dugotrajan, ali je moguć.
Kada se susretnu s poteškoćama u razvoju svog djeteta, roditelji ponekad zaborave da je važno skrbiti za sebe i za svoje zdravlje kako bi imali snage skrbiti za dijete. Stoga, ako se vaše dijete bori s poremećajem hranjenja ili sličnim problemima, pronađite adekvatnu podršku za sebe kako biste mogli biti podrška svome djetetu na putu oporavka.
U Centru za poremećaje hranjenja BEA održavaju se predavanja i grupe podrške namijenjene roditeljima čija djeca su u oporavku od poremećaja hranjenja. Na grupama podrške roditelji izmjenjuju iskustva i mišljenja s drugim roditeljima koji dijele slične probleme te na taj način ohrabruju i motiviraju jedni druge da ustraju u borbi za oporavak od poremećaja hranjenja. Ako primijećujete da vaše dijete ima simptome poremećaja hranjenja, ne oklijevajte i slobodno se javite u Centar BEA na info@centarbea.hr.
Tekst: Ivana Vrbat, mag. psych., Centar za poremećaje hranjenja BEA Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti