U ne tako davnoj prošlosti trudnicama se često savjetovalo da tijekom trudnoće izbjegavaju konzumaciju namirnica koje se nalaze na listi potencijalnih okidača alergijskih reakcija, poput mlijeka, jaja, kikirikija, ribe, soje i sličnih. Također se smatralo da što kasnije uvođenje takvih namirnica u prehranu djece može rezultirati manjom vjerojatnošću da će dijete razviti alergiju na određenu namirnicu. Međutim, noviji radovi eksperimentalno su dokazali da je istina suprotna uvriježenoj praksi.
Naime, jedno istraživanje pokazalo je da djeca s povećanim rizikom od alergije na kikiriki imaju manju stopu alergije ukoliko se kikiriki uvede što ranije u prehranu. Sličnim problemom se bavilo i aktualno istraživanje na miševima koje je promatralo ovisnost stope alergije na jaje kod potomaka o unosu jaja majke tijekom trudnoće i laktacije.
U slučaju da potomci nisu hranjeni mlijekom majke, bez obzira na to što je majka bila hranjena jajima tijekom trudnoće, nije zabilježeno značajnije smanjenje rizika od alergije na jaja kod potomaka.
Iako istraživanje nije provedeno na ljudima, ono podupire važnost raznovrsne prehrane tijekom i nakon trudnoće te stavlja naglasak na dojenje kao primaran oblik hranjenja dojenčadi u prvim mjesecima života.
Tekst: Josip Rešetar
Izvor:vitamini.hr
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović