U ne tako davnoj prošlosti trudnicama se često savjetovalo da tijekom trudnoće izbjegavaju konzumaciju namirnica koje se nalaze na listi potencijalnih okidača alergijskih reakcija, poput mlijeka, jaja, kikirikija, ribe, soje i sličnih. Također se smatralo da što kasnije uvođenje takvih namirnica u prehranu djece može rezultirati manjom vjerojatnošću da će dijete razviti alergiju na određenu namirnicu. Međutim, noviji radovi eksperimentalno su dokazali da je istina suprotna uvriježenoj praksi.
Naime, jedno istraživanje pokazalo je da djeca s povećanim rizikom od alergije na kikiriki imaju manju stopu alergije ukoliko se kikiriki uvede što ranije u prehranu. Sličnim problemom se bavilo i aktualno istraživanje na miševima koje je promatralo ovisnost stope alergije na jaje kod potomaka o unosu jaja majke tijekom trudnoće i laktacije.
U slučaju da potomci nisu hranjeni mlijekom majke, bez obzira na to što je majka bila hranjena jajima tijekom trudnoće, nije zabilježeno značajnije smanjenje rizika od alergije na jaja kod potomaka.
Iako istraživanje nije provedeno na ljudima, ono podupire važnost raznovrsne prehrane tijekom i nakon trudnoće te stavlja naglasak na dojenje kao primaran oblik hranjenja dojenčadi u prvim mjesecima života.
Tekst: Josip Rešetar
Izvor:vitamini.hr
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano