Za mamu je osobito frustrirajuće kada beba počne odbijati dojku. Vidite da mlijeka ima, beba je zdrava, jedino što vam se čini da dojenje, umjesto užitka i maženja, počinje više nalikovati na borbu.
Jedan od razloga zbog kojih neke bebe odbijaju dojku može biti prejaki refleks otpuštanja mlijeka. Tada mlijeko nadolazi iz dojke naglo i u velikoj količini pa, ako do tako naglog otpuštanja mlijeka dođe na početku hranjenja, beba guta zrak i dobiva previše prvog, vodenastijeg mlijeka, u odnosu na masnije mlijeko.
Priljev mlijeka u bebina usta postaje prejak i beba ne može gutati toliko brzo. To može uzrokovati grčeve u trbuščiću koji se naglo puni zrakom i velikom količinom mlijeka. Osim toga, budući da prvo, vodenasto mlijeko sadrži veliku količinu laktoze koja djeluje laksativno, beba može imati česte i eksplozivne stolice.
Neke mame imaju ovaj problem sa svakom bebom. Neke uoče da jedna beba ne „izazove“ prejako otpuštanje mlijeka, dok druga doji tako intenzivno da se i mama i beba moraju naučiti nositi s prejakom navalom mlijeka. Utješno je znati da s 4-5 mjeseci starosti problem obično prestaje.
Evo nekoliko savjeta kako možete pomoći sebi i bebi:
Postoje položaji kod dojenja kojima možete smanjiti prejaku navalu mlijeka u bebina usta. Možete pokušati dojiti bebu tako da ležite na leđima, a beba leži na Vama, na trbuščiću, tako da joj pridržavate glavicu i leđa. Na taj način bebina se glava nalazi iznad dojke. Možete također pokušati i položaj nogometne lopte, a bebu ponovo pokušajte što više uspraviti tako da joj se glava nalazi iznad dojke.
Kad prilikom dojenja osjetite da mlijeko nadolazi, trebate maknuti dijete s dojke - to možete učiniti tako da nježno stavite prst u kut bebinih usta. Ako ste pripremili pelenu ili neku sličnu krpicu, možete pustiti da mlijeko koje prska iscuri u nju. Takva kratka pauza bolja je nego puštanje bebe da plače i istovremeno doji jer će se beba tako nagutati još više zraka.
Pokušajte bebu uspraviti da podrigne. Možete zatim pokušati promijeniti položaj jer će predah i promjena položaja usporiti gutanje i tako smanjiti i količinu zraka koju beba proguta. Zatim možete staviti bebu na tu istu dojku i pustiti je da doji dok se spontano ne odvoji od dojke.Ako znate da "patite" od preaktivnog refleksa otpuštanja mlijeka, možete neposredno prije podoja prvih par najjačih mlazova rukom izdojiti u npr. ručnik ili pelenu - nakon toga će se mlaz smanjiti, i beba će biti u stanju normalno gutati mlijeko koje će nadolaziti.
Dobro je pokušati povećati količinu masnijeg mlijeka koju beba uzima, u odnosu na prvo, vodenastije mlijeko. Prilikom obroka, ne treba mijenjati stranu, nego treba pustiti bebu da doji na istoj dojci, a drugu stranu ponuditi tek ako beba želi još dojiti nakon što se sama odvojila od dojke. Ako beba traži podoj tijekom sljedeća 2-4 sata, dobro je prvo ponuditi istu dojku na kojoj je prethodno dojila.
Promatrajući bebino ponašanje, uočit ćete da vam ona daje znakove da želi dojiti i prije nego što zaplače: možda mljacka ili gura šačice u usta, možda traži dojku dok je držite u naručju. Bebu treba pustiti da doji često, bez pokušavanja uvođenja vremenskog ograničenja obroka, jer će otpuštanje mlijeka biti manje intenzivno što beba bude češće dojila. Kada prepoznate bebine znakove i preduhitrite plač zbog gladi, ona će sisati manje intenzivno i tako neće gutati zrak.
Izvor: www.roda.hr
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti