Djece koja nekontrolirano jedu slatkiše i sve vrste brzih šećera imaju u prosjeku 25% nižu razinu inteligencije u odnosu na one koji to čine umjereno, pokazalo je jedno britansko istraživanje. Dokazano je da se pri dugotrajnoj i obilnoj konzumaciji slatkih namirnica, kod ljudi u mozgu (točnije u sinapsama koje omogućavaju komunikaciju između moždanih stanica, a time i ostvarivanje misaonih procesa), pojavljuje tzv. cross-linking fenomen. S vremenom se stvara mrežasta tvar između više sinapsi, zbog čega se moždani impuls usporava, a sve to smanjuje inteligenciju, sposobnost pamćenja i učenja i dovodi do rane demencije.
Poremećaj metabolizma šećera proglašen je i kao jedan od uzročnika nastanka ili pogoršanja mnogih psihijatrijskih bolesti, od depresije do shizofrenije.
Šećeri u prehrani dovode do agresivnog ponašanja, fobija, psihotičnih kriza – dakle, depresija se ne liječi čokoladom! Poznato je i da šećer u prehrani troši naše vitaminske i mineralne zalihe i dovodi organizam u stanje avitaminoze – već jedna žličica šećera dovoljna je da iskoristi zalihe vitamin B u našem tijelu, a upravo su oni najpotrebniji za sve naše moždane aktivnosti.
Tekst: D.P.
Izvor:sretna.story.hr
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti