Istraživanje znanstvenika s australskog Sveučilišta Adelaide je pokazalo da se dječaci općenito rađaju u lošijem fizičkom stanju od djevojčica. Dječaci brže rastu u maternici te imaju veću porođajnu težinu. Međutim, taj ih brži rast izlaže većim zdravstvenim rizicima.
"Naše je istraživanje pokazalo da postoje neosporne genetske i fiziološke razlike između dječaka i djevojčica koje premašuju puki razvoj njihovih seksualnih osobina", objasnila je suautorica Claire Roberts u izjavi za medije.
Istaknula je da bi se ključan čimbenik razlike u razvoju muške i ženske novorođenčadi, kod ljudi, ali i kod životinja, mogao nalaziti u posteljici.
Naime, australski su znanstvenici zaključili da postoje razlike među spolovima u regulaciji gena u ljudskoj posteljici. Otkrili su da u slučajevima ženskih beba postoji veća genska ekspresija u razvoju posteljice, "što sugerira da će djevojčice vjerojatnije razviti strategiju za razvoj i preživljavanje", objasnio je vodeći autor istraživanja Sam Buckberry.
Istraživanje je važno za pomoć pri otkrivanju novih terapija za trudnice, ovisno o spolu djeteta, kao i za pomoć tek rođenim bebama.
Izvor: Index.hr/mame
20 stvari koje bi djeca trebala isprobati do 10. godine
Kreću upisi u zagrebačke gradske vrtiće, a evo što roditelji moraju znati
Princ Archie proslavio šesti rođendan: Slavni par s njim je preživio strašan incident, a ovako su ga opisali
'Ako lažeš, narast će ti nos': 7 bijelih laži kojima roditelji mogu natjerati djecu da se lijepo ponašaju
Kirurg iz KB Dubrava: Liječenje rascjepa usne i nepca zahtijeva nekoliko kirurških zahvata