1. Beba u pravilnom položaju
Pobrinite se da u svakom položaju dojenja djetetovo tijelo, glava, leđa, trbuh ili nožice zadrže osnovnu liniju tijela, što znači da, primjerice, u položaju “na boku” dijete ne smije ležati na leđima i okretati glavicu prema dojci. Takav je položaj izrazito naporan za djetetove mišiće i gutanje je otežano.
KRIVI POLOŽAJ! ZAŠTO - Djetetova glava i tijelo nisu u istoj liniji (pogledaj fotografiju). Dijete bi trebalo postaviti na bok kako bi učinkovito sisalo! Ako imate poteškoća razumjeti, sami napravite test. Pokušajte okrenuti glavu u stranu i u tom položaju u usta uzeti i progutati gutljaj vode.
2. Držanje bebe
Sasvim malene bebice treba pridržavati čitavom dužinom podlaktice od glave do nožica s obaveznim pridržavanjem i fiksiranjem glavice prema dojci.
3. Pravilno zahvaćanje dojke Pravilno zahvaćanje dojke presudno je za uspješnost dojenja. Zato je važno da dijete približite dojci koja mu mora biti u dohvatu usana. Za početak prihvata dojke glavicu malo nagnite unazad i bradavicom poškakljajte usne. Kad dijete počne otvarati usta, dojku lagano prislonite na donju čeljust, odnosno usnu (bradavica je usmjerena prema gornjoj usni) i čekajte dok dijete do kraja ne otvori usta. Kad se to dogodi, pomozite djetetu zatvoriti usta tako što ćete mu glavicu vratiti u početni položaj. Važno je da dijete uhvati bradavicu i što više areole, a ako se to ne dogodi, nježno odvojite dijete od bradavice i pokušajte ponovno.
4. Sumnjivi znakovi Primijetite li tijekom dojenja zvukove poput cmoktanja i šuštanja, obratite se liječniku i provjerite ima li dijete prekratku resicu između jezika i donjeg nepca koja mu može otežavati sisanje.
5. Olakšajte si Uvijek pokraj sebe imajte više jastuka različitih veličina kako biste se mogli ugodno smjestiti. Ako vam tako najviše odgovara, dojite u ležećem položaju jer ćete tako najmanje umoriti ruke.
6. Imate poteškoća? Potražite pomoć!
Ako želite dojiti, tada ne odustajte od dojenja u slučaju prvih poteškoća, već potražite pomoć. Literatura, internet, prijateljica, SOS-telefon za dojenje ili grupa za potporu dojenju mogu pomoći otkloniti problem.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti