Dok se ne posvetimo ozbiljnim zdravstvenim razlozima zašto beba povraća, treba odmah pokušati eliminirati onaj na koji majka može utjecati. Naime, majka može svoj nemir, nezadovoljstvo i nervozu prenijeti i na dijete. Djeca takvih majki češće povraćaju bez ikakva medicinskog razloga. No, najčešće su razlozi povraćanja ipak sljedeći:
1. LOŠA TEHNIKA DOJENJA
Postoji mogućost da se zbog loše tehnike dojenja (ako dijete na pravilan način ustima ne obuhvati bradavicu dojke) dijete naguta zraka. Tada ima rastegnut želudac koji se može rasteretiti povraćanjem. Pri tome pomaže da se djetetu napravi povišeno uzglavlje. Dojenče koje se hrani na bočicu može progutati previše zraka ako je otvor na dudici prevelik.
2. POVRAĆANJE U MLAZU
Što se tiče bolesti, povraćanje se u prvome redu javlja kod pilorospazma ili pilorostenoze. To je povraćanje tipično jer dijete povraća u mlazu, u obliku luka: dakle, povraćeni je sadržaj daleko od djeteta. To je razlika od bljuckanja kod kojeg je povraćeni sadržaj uvijek u blizini djetetova lica. Pilorus je mišićni prsten koji je smješten između želuca i ulaza u dvanaestopalačno crijevo. On ima svrhu pravilno usmjeravati hranu koja ulazi u želudac i koja dalje mora prolaziti kroz crijeva. Kod takvog se djeteta može u mirovanju vidjeti naznačena vijuga crijeva ili se može napipati mala kuglasta tvorba.
Tu pomaže povišeno uzglavlje i zgušnjavanje mliječne formule ako dijete ima takvu prehranu. Terapija se sastoji u davanju lijeka koji će razlabaviti mišićni prsten. U teškim slučajevima potrebno je obaviti operativni zahvat. Kod te bolesti dijete nema povišenu temperaturu, ali ne dobiva na težiti, nego je čak može i gubiti.
3. NAGLO POVRAĆANJE I LOŠE STANJE DJETETA
Naglo nastalo uporno povraćanje uz naglo opće loše stanje djeteta, nagli porast temperature, uz napetu ili izbočenu veliku fontanelu znak su upale moždanih ovojnica. Takvo stanje iziskuje hitnu hospitalizaciju i punkciju kanala u leđnoj moždini kako bi se mogla analizirati moždana tekućina.
4. SEPSA
Ako uz sve navedeno dijete ima i krvarenja u koži u obliku sitnih crvenih ili ljubičastih točkica, to je znak sepse koja je u gotovo 50% slučajeva smrtonosna. Kod takvog je djeteta najvažnije učiniti hitne analize krvi i moždane tekućine, te početi s terapijom (antibiotici, vitamin K, smrznuta plazma, kortikosteroidi) jer smrtni ishod može nastupiti u roku od jednog sata.
5. ELEKTROLITSKI DISBALANS
Ako dijete doživi elektrolitski disbalans zbog febriliteta, dehidracije ili infekcije, može se povisiti razina acetona u krvi. To je također jedan od razloga što dijete povraća.
6. UPALA SLIJEPOG CRIJEVA
Dijete koje ima upalu slijepog crijeva povraća, i to je često prvi znak bolesti. Potrebna je hitna konzultacija s kirurgom.
7. RANI ZNAK DIJABETESA
Povraćanje može biti rani znak dijabetesa, što se razjašnjava mjerenjem šećera u krvi i u mokraći.
8. ENDOKRINOLOŠKI POREMEĆAJI
Endokrinološki poremećaji također se često manifestiraju povraćanjem.
9. INFEKCIJE
Među manje važnim razlozima jesu otitis, dispepsija, infekcija rotavirusom ili adenovirusom koji kod male djece često uzrokuju povraćanje. Tada je potreban otološki pregled bubnjića ili analiza stolice. Ako je infekcija zahvatila gornje dišne putove, dijete također povraća i tada se radi i bakteriološka analiza brisa ždrijela ili aspirata iz dišnih putova.
10.TUMOR MOZGA
Tumori mozga često se prezentiraju upornim povraćanjem. Kod sumnje na to potrebno je hitno učiniti CT mozga ili pretragu mozga magnetskom rezonancijom.
Tekst: Verica Jačmenica-Jazbec, dr. med., spec. za dječje bolesti
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće