Cjelonoćno je spavanje razvojna prekretnica, baš kao hodanje ili skidanje iz pelena, do koje će svaka beba doći u svoje vrijeme. U nekom trenutku, dijete će prespavati noć - čak i ako ne učinite ništa da ga na to potaknete. Zapamtite, nije cilj da dijete prespava cijelu noć, nego da cijela obitelj dobije potrebni san, poštujući pritom potrebe njezinih najmlađih članova.
Ne forsirajte, ali uklonite potencijalne smetnje!
Vaša beba je ušla u 5. mjesec života i ima faze kada prospava veći dio noći, a onda taman kad ste se ponadali da je usvojila cjelonoćno spavanje, ponovno zareda nekoliko noći budna kao da je podne. Tijekom prve godine, u snu bebu mogu ometati različite stvari, a kako vam sama ne može reći, provjerite je li riječ o nekoj od sljedećih distrakcija.
Nicanje zubića. Ako sumnjate na to da vaše dijete muče novi zubići koji niču i da je to razlog buđenja noću, posavjetujte se s pedijatrom. Možda vam preporuči neki gel za ublažavanje boli koji nanestite na dječje desni prije spavanja.
Sobna temperatura. Namjestite optimalnu temperaturu prostora. Neke bebe će se probuditi ako im postanu prevruće ili prehladno.
Čvrsta hrana. Je li beba nedavno počela s čvrstiom hranom? Mnoga djeca (osobito ona mlađa od 8 mjeseci) učestalije se bude nakon što su počela jesti krutu hranu, i to zbog problema s probavom. Stoga, pokušajte izbjegavati krutu hranu u večernjim satima dok bebin probavni sustav ne sazrije. Nekoliko je studija pokazalo da dohrana otežava bebi spavanje noću.
Alergija. Bebe s alergijama na hranu, alergijama na okoliš ili ekcemom mogu se zbog nelagode više buditi noću.
Refluks. Nelagoda od refluksa također može buditi bebu.
Bolest. Bolesti poput infekcija uha i prehlade mogu prekinuti bebin san i rezultirati povećanom noćnom nervozom. Pelenski ili drugi osipi, također mogu utjecati na spavanje. Svaki put kada se beba iznenada počne često buditi, pripazite na simptome koje pokazuje.
Pojačajte dnevno dojenje. Ponekad bebe mogu postati toliko rastresene tijekom dnevnog hranjenja da ne uzimaju dovoljno mlijeka, a zatim ga moraju nadoknaditi češćim noćnim podojima. Jedno je istraživanje pokazalo da starije bebe mogu konzumirati čak 25% ukupnog dnevnog unosa majčina mlijeka tijekom noći, vjerojatno djelomično zbog dnevne distrakcije.
Mame često doje na jednoj dojci, tako da beba dobiva više masnog mlijeka dostupnog na kraju hranjenja. Ako se beba probudi noću, pokušajte dojiti na drugoj dojci cijelu ili veći dio noći, ponovno tako da beba dobije više mlijeka, s višim udjelom masti.
Slušajte svoje dijete. Samo ono zna je li stvarno gladno - nemojte automatski pretpostaviti da dijete nije gladno ili žedno. Mnogi odrasli noću se probude kako bi popili vode ili nešto prigrizli.
Kako svima osigurati dovoljno sna?
- Kako biste osigurali da beba duže spava tijekom noći, dojite neposredno prije nego što odete na spavanje, tako da dobijete duže razdoblje sna prije nego što se beba ponovno probudi.
- Neke bebe teško spavaju kad su preumorne pa pripazite na znakove pospanosti.
- Isprobajte različite aranžmane spavanja. Saznajte koji raspored spavanja najbolje odgovara cijeloj obitelji, a istovremeno nastavite zadovoljavati potrebe djeteta.
- Mnoge bebe bolje spavaju kada su bliže mami, odnosno u krevetu s mamom. Razmislite o spavanju blizu djeteta - mnoge obitelji su otkrile da beba i ostatak obitelji na ovaj način spavaju dulje.
- Ako vam nije ugodno s bebom u krevetu ili ako trenutno spavate s bebom i nitko ne spava, isprobajte druge opcije. Razmislite o tome da stavite dječji krevetić s ogradom pokraj kreveta. Na taj način, beba će biti dovoljno blizu da dojenje neće toliko prekidati san.
- Druga mogućnost koja se pokazala dobrom za obitelj je soba samo za mamu i bebu, dok bi tata mogao sam spavati u drugoj sobi.
- Nakon što podojite bebu, vratite je u njezin krevetić ili je odmaknite kako vaša blizina ne bi potaknula češće dojenje. Nosite odjeću koja otežava bebi pristup grudima noću.
- Uključite tatu u noćnu rutinu! Ako se čini da se vaše dijete budi samo radi utjehe tijekom noći, može prihvatiti i tatu kao tješitelja. Tata može utješiti bebu na druge načine, kao što je nuđenje pića, ležanje pored pored bebe, držanje na rukama itd. Tata možda čak može spavati s bebom u drugoj sobi i beba će ga manje buditi nego da spava u blizini mame.
- Dopustite bebi neograničeno dojenje i maženje tijekom dana. Ponekad će mala djeca više tražiti na prsa noću ako se ne maze dovoljno tijekom dana.
- Sa starijim djetetom razgovarajte! S djetetom starijim od 18 mjeseci osjećajte se dovoljno sigurno da kažete 'ne', ali pritom budite osjetljivi na bebine potrebe. Možete pokušati i s drukčijim načinima utjehe, kao što su masiranje leđa, držanje i maženje, davanje vode, tiho pjevušenje itd.
Djeca prerastu noćna buđenja, čak i kad ne činimo ništa, to se jednostavno dogodi. San je samo još jedna stvar koja se mijenja kako vaše dijete raste.
Tekst: Zvjezdana Bubnjar
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke