Osim grčeva, prvu godinu djetetova života obilježava još jedna boljka, koja često ne da spavati ni djetetu ni roditeljima, a to je izbijanje prvih zubića.
Tada, djeca ne samo što su nervozna i smeta ih svaki pa i najmanji podražaj, nego stalno guraju šake u usta, sline, i to jako, te imaju iznenadne napadaje plača, a poneki mališani i povišenu temperaturu.
Kada se zubići probijaju, to može biti prilično bolno, a zubić dok niče, stvara neku vrstu otvorene rane u zubnome mesu. U isto vrijeme razvija se i korijen zuba i također stvara određeni pritisak u tkivu.
Simptomi izbijanja zubića Roditelji pedijatrima prijavljuju različite simptome: crvenkasti osip na obrazima, konstantno guranje ruku u usta, proljev, pelenski osip, šmrkavi nos i blago povišenu temperaturu.
Dok je slabiji apetit i nespavanje posljedica boli, povišena temperatura i proljev mogu biti posljedice blage upale nastale u usnoj šupljini zbog bakterija koje se ondje nakupljaju jer dijete sve stavlja u usta, a zubno meso je u toj fazi vrlo osjetljivo.
Kako rastu zubići? Zubići izbijaju u grupi po 4 zuba. U prosjeku izbijanje prvih zubića počinje u dobi od 6 mjeseci i završava do 30. mjeseca ovim redoslijedom:
6–8 mjeseci – 4 donja sjekutića
8–10 mjeseci – 4 gornja sjekutića
12–15 mjeseci – prednji kutnjaci
20–24 months – gornje i donje trojke i četvorke
20–30 mjeseci – stražnji kutnjaci
Kako ublažiti bol?
Gumene grickalice i četkice za zube
U ovoj osjetljivoj fazi beba sve stavlja u usta i grize. Ponudite joj gumene grickalice i četkice koje su namijenjene baš masiranju desni, a koje možete nabaviti u ljekarnama.
Ohlađena igračka
Hladno ublažava upalu i može kratkotrajno pomoći protiv boli. Postoje posebne igračke koje se stave u hladnjakpa ih bebe mogu grickati i tako si ublažiti nelagodu desni.
Gelovi za desni
U ljekarnama možete pronaći i različite gelove koji ublažavaju bol prilikom nicanja zubića, ali njihovo je djelovanje kratkotrajno.
Masirajte djetetu desni Ako vam dijete dopusti, možete mu masirati desni svojim prstima.
Što ako vas dijete grize za vrijeme dojenja? Većina djece ne grize mame dok doje, no postoje iznimke. Evo kako to možete spriječiti…
Osigurajte pravilan položaj! Beba koja pravilno drži bradavicu, ne može ugristi, odnosno bebin jezik mora ići prema van, a cijela bradavica treba biti u ustima tako da se kod dojenja napravi vakuum. Da bi ugrizlo, dijete mora prvo pustiti bradavicu i povući jezik natrag.
Ne gurajte bebu od sebe! Ako se to dogodi, ne odgurujte dijete, samo ga još više približite k sebi, a takav položaj dovest će ga u situaciju da prestane gristi.
Recite ‘Ne’! Ako vas ugrize, prekinite ugriz tako što ćete gurnuti prst u djetetova usta i pritom recite uvjerljivo ‘Ne, to mamu boli!’ Odvojite dijete na sigurno mjesto i nakratko napustite prostoriju.
Masirajte zubno meso! Masiranje bolnih desni može umanjiti bol pa dijete neće zagristi bradavicu dok ga dojite.
Tekst: S. M.
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti