1. Ne utopljavajte dijete! Jedna od čestih varki je sljedeća: dijete se u fazi rasta temperature žali na hladnoću, ručice i nožice mogu biti hladne, glavica gori, dijete ima tresavicu, zimicu. Roditeljski je poriv ugoditi djetetu - utopliti ga odjećom, pokriti ga ili, u zimsko doba, ugrijati prostoriju u kojoj boravi. Na taj način podržavamo rast temperature, potičemo njegovo pregrijavanje te riskiramo razvoj konvulzija u febrilitetu, posebice u djece mlađe od 2 godine. Učiniti treba upravo suprotno - razodjenuti dijete, napojiti ga, dati mu paracetamolski čepić ili sirup, istuširati ili okupati ga u mlakoj vodi, lagano ga osušiti tapkanjem, obući u prozračnu, široku pamučnu odjeću, pokriti ga pamučnom, laganom dekicom ili plahticom, te ga smjestiti da se odmara pod vašim nadzorom u prethodno prozračenoj prostoriji na 20 ºC. Svakih 5 minuta nuditi mu gutljaj napitka: vode, čaja, soka… svaki sat provjeravati temperaturu.
2. Nikako ne dopustite da vas uhvati panika i krenete u ambulantu s djetetom koje ima vrućicu, a da prethodno niste dali barem čepić ili antipiretski sirup te ponijeli bočicu tekućine. Naime, počesto do ambulante treba više vremena nego što ste predvidjeli (silazak s kolicima iz kuće, automobil koji je zastao u prometu), a da ne govorimo o velikoj mogućnosti čekanja kod pedijatra gdje zasigurno postoji čekaonica puna djece s istim i sličnim simptomima. A temperatura vašeg djeteta raste… ono plače, stenje od neugode i općeg lošeg stanja, žedno je, klonulo. Izgleda vam lošije nego što to realno jest, a vas hvata dodatan strah i panika.
3. Ne rashlađujte dijete alkoholnim oblozima! Alkohol za par minuta izaziva crvenilo kože i dodatnu hiperemiju i toplinu, apsorbira se kroz kožu te može doći do trovanja alkoholom, kao i alkoholnim parama koje se dižu s vruće kože, a dijete ih udiše. Njemu nema mjesta u snižavanju temperature u djece!
4. Ne dajte djetetu acetilosalicilnu kiselinu - u djece je moguć razvoj Reyevog sindroma, pogotovo u kombinaciji s nekim virusnim bolestima (npr. gripom).
5. Poštujte doze i učestalost davanja antipiretika s obzirom na dob. Prečesto davanje, prevelike doze, kao i nesretna kombinacija ibuprofena, paracetamola ili čak voltarenskih čepića koji su indicirani tek u djece starije od 2 godine života – može temperaturu naglo srušiti na 35 ºC! i pothladiti dijete - što je opasnije nego održavati umjereno povišenu temperaturu stalno.
Tekst: Roditelji.hr
Fotografija: Shutterstock
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović
5 znakova da je dijete ovisno o mobitelu: Ako ovi simptomi traju dugo, reagirajte što prije