Uspostaviti ritam budnosti i spavanja (noć-dan): Osigurajte da se tijekom dana buka, svjetlost i glasovi razlikuju od mira, tišine i mraka noći.
Stvoriti osjećaj sigurnosti i povjerenja: Reagirajte na plač i ostale pozive bebe tako da smireno i nježno odgovorite na njezine potrebe. Naučite prepoznati bebine potrebe za interakcijom s Vama (pogled, smiješak, glasanje).
Poticati bebu vizualno: Kada beba napuni četiri tjedna, potrebna joj je vizualna stimulacija. To može biti predmet, slika ili igračka koja podsjeća na ljudski lik (poput lutke), a od šestog tjedna možete početi stavljati igračke uz krevetić tako da su bebi dostupne i može ih i vidjeti, a potom i početi manipulirati njima. Isprva je najbolje da su igračke crno bijele, a kasnije u jakim bojama i kontrastne. Bebe vole zaobljene oblike.
Poticati bebu socijalno i taktilno: Naviknite bebu da dodire, maženje, grljenje, nošenje u naručju. Možete je i nježno masirati ili vježbati s njom vježbe gipkosti tzv. „baby handling“. Provodite puno vremena u kontaktu s bebom, nećete je razmaziti ako je nosite i držite.
Poticati motorički razvoj: Zainteresirajte bebu da poseže za predmetima tako da joj u vidokrug nudite zanimljive predmete; postavite je na trbuh kako bi se držala i oslanjala na ruke (samo kada je pod Vašim nadzorom-nikada je na trbuhu ne ostavljajte bez nadzora); okrenite je na bok tako da se sama okrene na leđa, a pri spavanju izbjegavajte potrbušni položaj.
Poticati komunikaciju: Govorite bebi mekano, kratkim rečenicama (majčinski jezik), naglašenom intonacijom, jasnim izgovorom i stankama između govornih cjelina, kako bi se naviknula na materinji jezik i naučila obraćati pozornost na govor. Ponavljajte bebino gugutanje i dodajte svoje, kako bi se uspostavio zajednički interes. Potičite naizmjeničnost interesa na način da reagirate na bebin govor odnosno gugutanje, a zatim pričekajte bebin ponovni odgovor.
Pratiti bebin tempo: Bebu trebate podržati kada guguće na način da joj uzvratite nježnim dodirom i govorom, ali, važno je i zapažati znakove bebe kada želi prekinuti igru i pratiti bebin tempo.
Pokazati razliku u emocionalnim izrazima: Mijenjajte ton glasa i izraz lica kako biste bebi pokazali cijeli ponašajni spektar, što će kasnije pomoći prepoznavanju što odobravate, a što ne.
Tekst: "U tvom naručju" - Vodič za roditelje kroz pustolovinu prve tri godine djetetova života , Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba
Fotografija: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti