Gordana Marelli, sudionica ljubavnog eksperimenta "Brak na prvu", koja je nedavno rodila dječaka Noela, plod ljubavi između nje i Adama Kromera, također sudionika u showu, nije mogla vjerovati koliko je pompe izazvala obična objava fotografije prve šetnje s bebom, objavljena na društvenim mrežama. Naime, sedam dana nakon što je rodila, uputila se u šetnju s bebom u kolicima oko zagrebačkog Jaruna, zbog čega su mnogi komentirali kako je pretjerala i kako zasigurno još nije vrijeme za ništa drugo nego za odmor i oporavak od porođaja.
View this post on Instagram
Neki izađu s bebom tek nakon dva mjeseca, a neki čim se vrate iz rodilišta. No činjenica je da je beba spremna već od prvog dana! Jasno, ako nije bolesna i ako su vani relativno pristojni vremenski uvjeti. Ako se mama zbog težine porođaja ne osjeća sposobnom izaći s bebom u šetnju, to može učiniti partner ili baka… Naravno, ljepše je kad u prvu šetnju mogu ići i majka i otac, ali to uistinu ovisi o ženinom stanju. Osjećate li da možete izdržati 10 do 20 minuta hodajući (ili bar sjedeći na nekoj klupici), možete svi zajedno u šetnju.
Dobro je izbjegavati izlazak u doba kad je sunce najjače (za ljetnih mjeseci), kad puše snažan vjetar ili je baš počeo jak pljusak ili grmljavina te je visoka vlaga u zraku. I zato evo nekih osnovnih stvari koje treba zadovoljiti da bi izlazak iz zatvorenog prostora bio što ugodniji.
- Odredite dan zajedničkog izlaska u kratku šetnju. Obično je najpovoljnije jutro ili kasnije poslijepodne i predvečer.
- Neka dijete bude sito i premotano. Svakim novim danom djetetov ritam hranjenja i spavanja postat će predvidljiviji pa šetnje planirajte tako da ne ometate njegov san i hranjenje.
- Provjerite koliko je vani toplo ili hladno i u skladu s tim odjenite bebu. Ne smije mu biti ni prevruće ni prehladno. Prepoznat ćete da nešto nije u redu po njegovom negodovanju i ubrzanom disanju. Dijete je nemirno ako mu je vruće. Ako mu pak prijeti pothlađivanje, dijete je vrlo mirno i tiho jer čuva energiju koju bi izgubilo plačem. Kapicom zaštitite glavicu jer preko nje beba gubi mnogo topline. Ako mu je prehladno, ruke i stopala bit će hladni, ali i koža na prsima će biti lagano hladna na dodir. Tada više ne pomaže samo dodatni pokrivač, već se vratite kući i ugrijte dijete na toplom ili na svojem tijelu. Upravo zato prve šetnje ne traju dulje od desetak minuta, a svakim danom ćete stjecati sve više iskustva u pravilnom odijevanju djeteta.
- Odlučite želite li dijete voziti u kolicima ili nositi u nosiljci (slingu, marami…).
- Uz kolica ponesite torbicu s najnužnijim stvarima.
- Koristite pamučnu odjeću i pokrivače kako djetetu ne biste spriječili ono najvažnije zašto je u šetnji - svjež zrak.
- Ako živite negdje gdje nisu dobri uvjeti za šetnju bebe (velik promet ili buka) te morate prvo dijete odvesti automobilom do šetališta, ni u kojem slučaju ne zaboravite smjestiti dijete u odgovarajuću autosjedalicu. Ako se putem i uspava, nije problem.
- Razgovarajte s bebom tijekom šetnje ako je budna. Odgovarat će joj da čuje poznat i drag glas i šetnja će proći bezbrižnije. Ipak je ovo velik događaj za novorođenče.
- Ponesite fotoaparat ili kameru i zabilježite ovaj događaj poseban za cijelu obitelj.
- S vremenom povećavajte duljinu boravka na svježem zraku.
- Neka šetnja postane dijelom svakodnevnog rituala s eventualnim iznimkama, a ne da je obratno. Dijete će smirnije spavati, bit će zadovoljnije, otkrivat će svakim danom neke nove osjete i obogaćivati svoju percepciju. Ujedno je to divna prilika za druženje s bebom i način da se i sami nadišete zraka, "okupate" suncem i razgibate noge.
Uvriježeno je mišljenje kako oporavak od poroda, babinje, treba trajati barem šest tjedana. Da biste se mogli dobro brinuti za svoju bebicu, u prvom se redu morate pobrinuti za svoje emocionalno i fizičko zdravlje. Svi znamo da se svijet vrti samo oko bebe čim se rodi. No mame se moraju usredotočiti i na sebe. Što očekivati u tih prvih šest tjedana, saznajte OVDJE.
Tekst: D. P.
Fotografije: Instagram
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti